Boeken en prenten Zijn historische kennis vergaarde hij aanvankelijk vooral uit boeken. De Vos bouwde zijn bibliotheek op door aankoop en schenking. Ook ruilde hij boeken. Niet alle werken, die voor hem van belang waren, kon of wilde hij aankopen. Daarom leende hij boeken van anderen of van bibliotheken om daarvan uittrek sels te maken. Ook via veilingen wist hij de hand te leggen op voor hem waarde volle boeken. Zo bemachtigde hij in 1891 een exemplaar van de Nederduytsche Poëmata van Hofferus op een auctie in Utrecht. Vanaf de jaren '90 onderhield De Vos contacten met andere geschiedbeoefe- naars in Zeeland. Aanvankelijk waren dat vooral J. van der Baan in Wolphaarts- dijk en F. Nagtglas. Via hen werd De Vos bij anderen geïntroduceerd. Dat waren in het bijzonder de gemeentesecretaris H.M. Kesteloo uit Domburg, de arts dr. J.C. de Man in Middelburg en zijn dochter, de numismatica M.G.A. de Man, en F. Caland in Den Haag. Met hen onderhield De Vos in hoofdzaak schriftelijk contact. Later voegde zich daarbij C. Hollestelle uit Tholen. Zij wisselden regel matig hun nieuwste publikaties uit. De contacten met F. Nagtglas (1821-1902) bezorgden De Vos een uitbreiding van zijn bibliotheek. De uit Utrecht afkomstige Nagtglas woonde van 1845 tot 1852 in Zierikzee waar hij arrondissementsijker was geweest en zijn eerste vrouw had leren kennen. Nagtglas genoot grote bekendheid op het gebied van de Zeeuwse geschiedenis. Hij werd vooral bekend door zijn voortzetting van de be schrijving van de Zelandia Illustrata en zijn Levensberichten van Zeeuwen. Voor dit laatstgenoemde werk droeg De Vos veel materiaal aan, waarvoor Nagtglas hem dank bracht in de inleiding. Op het eind van zijn leven verhuisde Nagtglas met zijn tweede vrouw naar De Bilt. Eén van de weinigen met wie Nagtglas con tact hield was P.D. de Vos. Zijn brieven en briefkaarten waren voor Nagtglas her inneringen aan de gelukkige jaren, die hij in Zierikzee had doorgebracht. Het was Nagtglas' uitdrukkelijke wens dat na zijn overlijden De Vos de eerste keus zou hebben om uit zijn bibliotheek over te nemen hetgeen voor Zierikzee nuttig kon zijn. P.D. de Vos' historische interesse was terug te vinden in zijn bibliotheek. Hij bezat vrijwel alles over Zierikzee en Schouwen-Duiveland, wat ooit verschenen was. Ook bezat hij veel publikaties over de andere delen en plaatsen van de Zeeuwse provincie. Daarnaast had hij veel algemene geschiedkundige werken in zijn boekenkasten staan. Maar ook literaire werken stonden op de planken. Vanzelfsprekend verzamelde P.D. de Vos ook historisch-topografisch materiaal van Zierikzee en omstreken. Hoewel er weinig gegevens zijn over de omvang en inhoud van deze collectie mag worden aangenomen dat hij de in het bijzonder voor 1800 vervaardigde gravures van Zierikzee en van Schouwen-Duiveland in zijn bezit heeft gehad. Daartoe zullen ook kaarten van Zierikzee en van Schou wen-Duiveland hebben behoord. Dit verzamelgebied bleef voor hem uitgangs punt. Zo schonk hij een fraai uitgevoerde tekening van het interieur van de Grote kerk in Goes uit de tweede helft van de 18de eeuw aan het Zeeuwsch Genoot schap ten behoeve van de Zelandia Illustrata7. 7. M. Fokker, Zelandia illustrata, Verzameling van kaarten, portretten, platen enz. betreffende de oudheid en geschiedenis van Zeeland, 2e vervolgMiddelburg 1897, 19, 20. 188

Archief | 1994 | | pagina 214