'Een onderzoekenden geest' In de Zierikzeesche Nieuwsbode van 15 mei 1888 verscheen een ingezonden stuk van de Zeeuwse historiekenner J. van der Baan (1808-1896). Hij was geboren in Zierikzee en was na een loopbaan in het onderwijs in Wolphaartsdijk gaan wo nen waar hij een aantal administratieve functies vervulde. Van der Baan wees in zijn kranteartikel op het nut van de archieven voor de geschiedschrijving. Van belang was het aanstellen van archivarissen, zoals dat in Middelburg, Goes en Sluis was geschied. Van der Baan bepleitte de benoeming van zo'n functionaris in Zierikzee. Stellig zou er wel iemand zijn 'die, voor zodanige taak berekend, daarbij een onderzoekenden geest bezit, laat bij mij althans geen der minsten twijfel over'. Vermoedelijk heeft Van der Baan het oog gehad op de toen 21-jarige P.D. de Vos, met wie hij sinds het begin van dat jaar correspondeerde. In juni zou hij Van der Baan gaan bezoeken in diens woonplaats Wolphaartsdijk. Toch zou het nog meer dan dertig jaar duren voordat de wens van Van der Baan verwezenlijkt zou worden. Van der Baan had naast een grote historische belangstelling - de kerkgeschie denis was zijn specialisme - vooral veel genealogische interesses. Hij was het die De Vos' belangstelling wekte voor het doen van stamboomonderzoek. Van der Baan stimuleerde zijn jonge vriend tot het doen van onderzoek in de archieven. Aan het eind van de jaren '80 begon Piet de Vos in het stadhuis de akten van de burgerlijke stand vanaf 1811 door te werken. Daarna begon hij aan de familie advertenties in de Zierikzeesche Courant. Hij maakte gebruik van de serie zoals die nog bij de uitgever aanwezig was. Uitgever H. Lakenman liet deze jaargan gen later verbranden bij de gasfabriek. Gelukkig bleef een (niet complete) serie bewaard in het stadhuis. Eind 1889 ging De Vos verder met het maken van uittreksels uit de Zierik- zeese doop-, trouw- en begraafboeken van voor 1811, die in het stadhuis berust ten. Via bevriende gemeentesecretarissen leende hij ook dezelfde registers van enkele andere gemeenten op Schouwen-Duiveland. Dankzij die aantekeningen kon hij zich met volle energie wijden aan het samenstellen van genealogieën van Zierikzeese families. Vanzelfsprekend verdiepte De Vos zich ook in zijn eigen stamboom. In opdracht van particulieren deed hij op bescheiden schaal genealo gisch onderzoek. In 1890 zette hij zich aan het doornemen van de acta van de Hervormde ge meente te Zierikzee en van de Classis Schouwen-Duiveland. Beide series waren geborgen in de Zierikzeese Gasthuiskerk. De gemaakte uittreksels zond hij toe aan J. van der Baan, die ze na gemaakt gebruik weer terugzond. Op zijn beurt leende Van der Baan zijn lijsten met predikanten van Zeeuwse Hervormde ge meenten uit. Op die wijze werden veel gegevens uitgewisseld. Een soortgelijk ruilverkeer onderhield P.D. de Vos ook met F. Caland in Den Haag. Aanvankelijk maakte De Vos zijn aantekeningen in schoolschriften. Later maakte hij van hetzelfde formaat schriften gebruik, maar nu voorzien van een harde kaft. Na de eeuwwisseling ging hij steeds meer gebruik maken van dub bele foliovellen. Deze methode maakte het mogelijk de volgorde van de aanteke ningen voor het inbinden aan te passen. Tot het inbinden is het slechts in een en kel geval gekomen, namelijk van de uittreksels uit de notariële archieven van Zierikzee. In de andere gevallen bleven ze in portefeuilles bewaard. 189

Archief | 1994 | | pagina 215