Hoewel De Vos zich ontwikkelde tot een kundig en ervaren secretarie-ambtenaar bezat hij niet de gave tot meegaandheid bij de vernieuwingen, die de administra tie na de eeuwwisseling doormaakte. De Vos kon zich maar matig vinden in deze nieuwe omstandigheden. Zo bleef hij zijn leven lang zijn kroontjespen en pot lood trouw. In veel opzichten was en bleef hij de 19de-eeuwse ambtenaar. De geschiedenis en de genealogie boden hem voldoende ontspanningsmoge lijkheden. In de jaren 1911 en 1912 werkte hij het overgrote deel van het Zierik- zeese notarieel archief door, dat toen nog berustte bij de Arrondissementsrecht bank in Zierikzee. Ook van delen van het rechterlijk archief van Zierikzee, dat bij deze rechtbank berustte, maakte hij uittreksels. Niet alleen de archieven hadden zijn belangstelling. Tegen het eind van de 19de eeuw nam de produktie van ansichtkaarten een hoge vlucht. De Vos was, zodra ansichtkaarten van Zierikzee verschenen, begonnen om deze te verzame len. Ook kaarten van andere plaatsen op Schouwen-Duiveland voegde hij eraan toe. Op de achterzijde plaatste hij het jaar van aankoop, dat als regel gelijk was aan het jaar van uitgave. Zo ontstond een verzameling van vele honderden an sichtkaarten. Deze verzameling bleef voor een groot deel intact en berust sinds 1993 in het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland. Daarnaast verzamelde hij allerlei voorwerpen, die te maken hadden met Zie rikzee. Zo bezat hij een stemijzer van het orgel en andere fragmenten van de in 1832 afgebrande Sint Lievensmonsterkerk; een marmeren tuinbeeldje (een sater met wijnvat), afkomstig uit een Zierikzeese tuin; penningen uit de periode 1811- 1829, gebruikt door de dragers van het begrafenisfonds Tot Nut van 't Algemeen en andere voorwerpen die verband hielden met Zierikzee. Een andere werkkring? In 1914 kreeg gemeentesecretaris Snellen eervol ontslag. Hij werd opgevolgd door P.F. Wittermans, die van burgemeester mr. D. van der Vliet opdracht kreeg de secretarie te moderniseren. De eerste ambtenaar De Vos liet zich echter door zijn nieuwe chef niet van de wijs brengen. Toch besefte hij dat een andere werk kring voor hem wellicht een betere weg zou zijn. In 1916 solliciteerde hij naar de functie van ontvanger-griffier van het Waterschap Schouwen, dat in Zierikzee ze telde. Zijn ervaring op archiefgebied gebruikte hij als een extra argument in zijn sollicitatiebrief. De Vos kwam op de voordracht te staan, samen met J. van der Vliet Cz., een broer van de overleden ontvanger-griffier. De Vos' concurrent had tot 1907 gewerkt op de waterschapsgriffie. Mr. A.J.F. Fokker, voorzitter van het waterschapsbestuur, schroomde niet om De Vos aan te bevelen: 'De heer de Vos is een man van groote bekwaamheid en van groote werkkracht, die alle capacitei ten heeft om ontvanger-griffier te zijn'. Toch werd Van der Vliet gekozen. Deze kreeg zestien stemmen, De Vos zes12. Op maatschappelijk gebied was P.D. de Vos een man van aanzien geworden. Van de Vrijmetselaarsloge De Ster in 't Oosten was De Vos een actief lid. Wel licht is hij vrijmetselaar geworden onder invloed van de Hervormde predikant dr. J. Helder, die een vooraanstaande positie bekleedde in deze beweging. Vermoe- 12. SAZ, Archieven Waterschap Schouwen, inv.nrs. 45 en 253. 193

Archief | 1994 | | pagina 219