Zijn functie als gemeentearchivaris was een erkenning op historisch terrein. Maar ook voor zijn aanstelling was hij op dit terrein een gerespecteerd man. Vanaf 1895 was hij lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Hij was secretaris van de mede door zijn toedoen in 1911 opgerichte Vereniging 'Zierickzee', die zich tot doel stelde de beoefening van de geschiedenis van Zie- rikzee en omstreken. In 1920 werd De Vos benoemd tot lid van de Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archeologische Commissie, die door het Provinci aal bestuur van Zeeland werd ingesteld. Het jaar daarop werd hij aangewezen als berichtgever voor afdeling B (behoud en herstel) van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg. Voorts was PD. de Vos onder meer secretaris van de in 1924 opgerichte Monumentencommissie van de gemeente Zierikzee en voorzitter van de Commissie van toezicht op het gemeentemuseum (1929-1939). Op het laatst van zijn leven, in 1942, volgde zijn benoeming tot lid van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. Genealogie De genealogie was en bleef de grootste passie voor De Vos. Deze voorliefde bracht hem en de reeds eerder genoemde oud-onderwijzer J. van der Baan sa men. In het tijdschrift van het Genealogisch Heraldisch Genootschap 'De Neder landsche Leeuw' verscheen hun eerste gezamenlijke publikatie: aantekeningen over de huwelijken van predikanten uit trouwboeken van een aantal dorpen op Schouwen-Duiveland (1891). Op het eind van zijn leven maakte Van der Baan een codicil op. Hij achtte al leen PD. de Vos geschikt voor de ordening van zijn bibliotheek 'wien ik in den laatsten tijd mijns levens heb leeren kennen, niet slechts als iemand, die hiervoor uitmuntend berekend is, maar, wat meer zegt, die mijn volle vertrouwen verwor ven heeft, door zijn onmiskenbaar oprecht streven, om mijne eer, zonder eenige de minste eigenbaatzuchtigheid, zooveel mogelijk te handhaven en te bevorde ren'. Als dank voor het ordenen van de boeken, die verkocht moesten worden op een veiling, zou De Vos de 'schrifturen' van Van der Baan ontvangen. De laatste was ervan overtuigd dat zijn jonge vriend De Vos deze 'als een heiligdom zal aanvaarden tot mijner gedachtenis, wiens vriendschapsgenot hij waardeerde, als zijn levensgeluk verhoogende'15. De genealogie had hem ook in contact gebracht met B.F.S. von Brucken Fock uit Middelburg. De Vos leverde veel materiaal voor diens in 1895 verschenen ge nealogie van het Zierikzeese geslacht Mogge. Samen publiceerden zij in 1906 in groot folio-formaat een geheel herziene genealogie van de uitgestorven familie De Huybert. Deze en zijn vele andere contacten op Zeeuws niveau, onder meer met andere gemeentearchivarissen, bezorgden De Vos naam en faam. Dit resulteerde in con tacten met bekende landelijke genealogen zoals W.J.J.C. Bijleveld, redacteur van het Nederlandss Adelsboek. D.G. van Epen van het Nederland's Patriciaat, de sa mensteller van predikantenlij sten W.M.C. Regt uit Alphen aan den Rijn, A.A. Vorsterman van Oyen, M.G. Wildeman en W. Wijnaendts van Resandt. Zonder uitzondering waren allen, voor zover zij zich daarover hebben uitgelaten, vol 15. SAZ. Verzameling J. van der Baan, codicil, zonder datum. 196

Archief | 1994 | | pagina 222