zeese vroedschap. Het gaat daarbij om geboorte, huwelijk, gezin, sociale achter grond, opleiding, onderlinge relaties en dergelijke. Op die manier kan de onder zoeker correlaties op het spoor komen en conclusies trekken over bijvoorbeeld de homogeniteit en de cohesie van deze groep en de verschuivingen daarin. Het prosopografisch onderzoek is een instrument om beter inzicht te verkrijgen in het functioneren van een bevolkingsgroep. De vroedschap van Zierikzee door P.D. de Vos was voor dit onderzoek een dankbaar startpunt17. De vroedschap van Zierikzee, waarvan in 1982 een reprint verscheen, is tot een waardig monument geworden van de Zierikzeese gemeentearchivaris. Het werk geeft een goed beeld van de wijze waarop in die periode genealogie werd beoefend. Ondanks het feit dat deze publikatie in hedendaagse ogen bekritiseerd moet worden, blijft het werk grote waarde behouden. In feite is het werk over de Zierikzeese vroedschap een gedrukte verzameling van genealogieën, in dit geval van het Zierikzeese patriciaat. De resultaten van De Vos' overige genealogisch onderzoek zijn maar voor een beperkt deel gepu bliceerd. De Vos heeft talrijke stamreeksen en genealogiën samengesteld van vooral Zierikzeese, Schouwse en Duivelandse families. Vaak betroffen het vra gen van zijn stads- of eilandgenoten. Ook verraste hij vrienden of bekenden met een uitgewerkte kwartierstaat of genealogie. Zijn aantekeningen bewaarde hij in de al eerder genoemde omslagen. Zo ontstond een indrukwekkende collectie ge nealogieën. Geschiedenis als vermaak Vooral na zijn aanstelling als gemeentearchivaris had De Vos tijd om zich met al lerlei historische onderwerpen bezig te houden. Regelmatig publiceerde hij in de Zierikzeesche Nieuwsbode. In de jaren voor zijn aanstelling als archivaris waren veel artikelen van zijn hand opgenomen in het Nieuws- en advertentieblad voor Zierikzee en omstreken. De meest uiteenlopende zaken stelde hij in kleine en gro tere artikelen aan de orde. die als regel zonder vermelding van de auteursnaam werden opgenomen. Vooral artikelen naar aanleiding van jubilea hadden zijn voorkeur. Anderzijds liet hij ook onderwerpen onbelicht. Zo heeft De Vos vrijwel niets geschreven over het maritieme verleden van Zierikzee. Waren het jeugd frustraties, die dit belemmerden De werkwijze van De Vos bij het schrijven van zijn artikelen en andere publi- katies laat zich goed reconstrueren dankzij het feit dat veel van zijn aantekenin gen en een aantal manuscripten bewaard zijn gebleven. Voor het onderwerp, dat hij wilde behandelen, nam hij een foliovel. Hij noteerde de titel van het onder werp en toog aan het werk. De Vos maakte aantekeningen uit de literatuur. Daarna werkte hij zijn collectie uittreksels door. Dat deze niet voorzien waren van indices hinderde niet. Zijn ijzersterk geheugen wees hem de weg naar rele vante aantekeningen. Hij deed. voor zover nog nodig, archiefonderzoek waarvan hij eveneens aantekeningen maakte. Zo nodig vulde hij het geheel aan met aante keningen verkregen uit mondelinge informatie. Wanneer daartoe mogelijkheden waren interviewde hij oudere stadsgenoten. 17. H. van Dijk en D.J. Roorda, Het Patriciaat in Zierikzee tijdens de Republiek. Archief 1979. Me dedelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. 1-126. 198

Archief | 1994 | | pagina 224