Bij het schrijven volgde hij nauwgezet zijn aantekeningen. Als regel zette hij een streep door dat deel van de aantekeningen, dat verwerkt was in het manuscript. Zo werkte hij alle aantekeningen af. Een bijzondere belangstelling legde De Vos aan het eind van zijn loopbaan aan de dag voor de geschiedenis van Zierikzeese huizen. Met name op dit onderdeel was zijn werk over de vroedschap lang niet volledig. In 1936 en 1937 werkte De Vos de Zierikzeese transportregisters door, waarin de overdracht van onroerend goed was vastgelegd. Voor de geschiedenis van de woonhuizen waren deze regis ters een onmisbare bron. Hulpvaardig Reeds Nagtglas roemde de grote hulpvaardigheid van De Vos. Graag liet hij an deren delen in zijn kennis, maar ook in zijn bezit. Reeds in 1913 schonk hij ten behoeve van het gemeentemuseum een portret in olieverf van de chirurgijn en verloskundige Jacobus van der Baan (1750-1826). Het portret had eerder toebe hoord aan De Vos' vriend J. van der Baan, een kleinzoon van de geportretteerde18. Het Zierikzeese museum kreeg in de jaren 1932-1936 ook diverse voorwer pen. die verband hielden met de geschiedenis van Zierikzee. Het Zeeuws Ge nootschap ontving een gotisch koffertje van ijzer". Op het eind van zijn leven gaf De Vos een deel van zijn boeken weg aan vrien den en bekenden. Het ging daarbij vooral om werken, die geen waarde hadden voor zijn dagelijks werk als archivaris. Een deel van het door hem verzamelde materiaal achtte RD. de Vos dermate waardevol, dat hij het nuttig vond hierover een bepaling te maken in zijn testa ment. Dit liet hij in 1930 - hij was toen 63 jaar oud - opmaken. Hij legde een le gaat vast ten behoeve van het Rijksarchief in Middelburg. Het betrof zijn collec ties uittreksels en genealogiën. Voorts zijn aantekeningen betreffende Zierikzee en andere onderwerpen. Verder twee delen met contracten van harmonie van Zierikzee (onderlinge overeenkomsten tussen de leden van het patriciaat over de verdeling van stedelijke functies). Tenslotte nog zijn serie Middelburgse Naam wijzers en het Zeeuws jaarboekje, 1729-1900 (met lacunes). Het is onduidelijk waarom De Vos. de gedrukte Naamwijzers en jaarboekjes buiten beschouwing latend, dit deel van zijn verzamelingen bestemde voor het Rijksarchief en niet voor het Gemeentearchief van Zierikzee. Heeft De Vos aan gevoeld dat na zijn heengaan als archivaris het gemeentebestuur geen opvolger zou benoemen? Óf heeft de goede verstandhouding met rijksarchivaris Meer kamp van Embden hierbij een rol gespeeld? De laatste had zich als secretaris van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen met succes beijverd voor de uit gave van De Vos' levenswerk over de Zierikzeese vroedschap. 18. Gemeente Zierikzee. Collectie musea, inv.nr. 1012. De veronderstelling van J. Schuurbeque Boeye. 'Het schilderijen-bezit der Gemeente Zierikzee', in: Archief, vroegere en latere mededelingen voornamelijk in betrekking tot Zeeland. 1949-1950, 101dat dit portret aan de gemeente Zierikzee was vermaakt door A.L.C. van der Baan te Berkel en Rodenrijs, zoon van J. van der Baan, is niet juist. 19. Gemeente Zierikzee. Bureau musea, inventariskaarten. 200

Archief | 1994 | | pagina 226