Afb. 5. De begrafenisstoet van P.D. de Vos, september 1942. (foto: A. Feij; collectie Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland, Zierikzee) Afscheid en overlijden In 1933 kreeg P.D. de Vos eervol ontslag als gemeentearchivaris. Hij bleef echter, onder verantwoordelijkheid van de gemeentesecretaris, zijn werk tot 1938 voort zetten als tijdelijk ambtenaar belast met archiefzaken. De functie van gemeente archivaris bleef onvervuld, een situatie die tot 1963 zou voortduren. Een zekere tragiek daarbij is onmiskenbaar. De man die, zoals Algemeen Rijksarchivaris Fruin in 1920 formuleerde, zo'n 'hoogst ijverig en kundig ambtenaar' was, had geen opvolger als gemeentearchivaris. Het laatste deel van De Vos' leven is niet gemakkelijk geweest. Nadat het huis aan het Havenplein, waarin hij vanaf zijn geboorte woonde, verkocht was, ver huisde hij naar het pand Verrenieuwstraat B 205 (thans nummer 9), waar hij in de kost kwam bij de weduwe P. Rensen-de Kam. Hij betrok de eerste verdieping van dit kleine pand. Lichamelijk en geestelijk ging hij sterk achteruit. Tijdens die laatste moeilijke levensfase werd hij opgenomen in het gezin van zijn vriend, de boomkweker P. van Beveren. Op 8 september 1942 stierf De Vos. Hij werd begraven in het graf van zijn ouders op de algemene begraafplaats in Zierikzee. De gemeenteraad eerde zijn nagedachtenis door in 1948 een nieuwe straat naar hem te noemen. In Zierikzee bleef de herinnering aan hem levend. Menigeen wist (en weet) staaltjes van zijn encyclopedische kennis. Moeiteloos kon hij na men en gebeurtenissen, voorzien van data, vertellen. P.J. Meertens drukte het in 201

Archief | 1994 | | pagina 227