Afb. 7. J.A. Hubregtse en J.M. de Nooyer speuren met de 'prikstokvoorloper van de metaaldetectornaar voorwerpen in oude woonniveaus; dal B oost. Foto Vriesen- dorp 18-12-1938). ontsloten, zou men kunnen overwegen delen ervan met uitvoerige annotaties en illustraties uit te geven, na verwijdering uiteraard van overbodige zaken, zoals de vele herhalingen die Hubregtse eigen waren en met weglating van al te zeer ach terhaalde feiten. Een eventuele bewerking van de collectie Hubregtse zal aanmerkelijk aan waarde winnen als niet alleen de correspondentie en aantekeningen van Hu bregtse zelf worden bestudeerd, maar ook brieven en notities over hem onder de aandacht worden gebracht. Zo bevatten bijvoorbeeld de briefwisselingen van P.J. van der Feen met M.G.A. de Man en J.M. de Nooyer veel aanvullende gege vens16. In het archief van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, het Biolo gisch Archeologisch Instituut te Groningen en veel andere wetenschappelijke in stellingen in Nederland en België zijn stellig nog heel wat brieven aanwezig die Hubregtse heeft geschreven, en rapporteringen over bezoeken aan hem. Hu bregtse had regelmatig contact met een scheikundige uit Groningen, J. Hudig17, die in Westenschouwen een vakantiewoning bezat. Ze verkenden beiden dikwijls de duingebieden en het strand. Van Hudig is een fraaie collectie foto's van om streeks 1927 afkomstig, waarop overblijfselen van oude cultuurlagen zijn te zien. Hudig uitte in een brief van 20 september 1933 wel enige kritiek op de werk wijze van Hubregtse18. Naar aanleiding van vergelijkbare onderzoekingen in Bel- 16. RAZ, AKZGW, correspondentie M.G.A. de Man - P.J. van der Feen, 1913-1940; idem, J.M. de Nooyer - P.J. van der Feen, 1926 -1963. 17. RAZ, AKZGW, correspondentie J.A. Hubregtse - P.J. van der Feen, 6-12-1926; J. Hudig was als scheikundige verbonden aan het Rijkslandbouwinstituut te Groningen, afdeling zand- en veencul- tures. 18. RAZ, AKZGW, correspondentie J. Hudig - J.A. Hubregtse, 20-9-1933. 213

Archief | 1994 | | pagina 239