gië merkte hij fijntjes op: 'Toch wil bij mij de gedachte niet uit den zin, dat bij het systematisch zoeken en vooral door het graven van profielen niet veel meer aan den dag komt. In België is het niveau zeer goed gedefinieerd, in Schouwen niet. Dat is jammer. M.i. is het dringend noodig. dat U in 1934, bij van Giffen gaat volontairen om de techniek van het profiel leezen te leeren! Dan moet U die hier gaan toepassen op enkele belangrijke punten en dan kunnen we zanden en grondmonsters onderzoeken. Wil daar over denken, opdat wij overleggen hoe wij aan de fondsen komen. Het Zeeuwsch Genootschap kan dan een afgerond voor stel ontvangen'19. De aanmerkingen die Hudig had op de werkwijze van Hubregtse waren waar schijnlijk wel terecht. We moeten ons er echter van bewust zijn dat de moeilijk heden voor een vakkundig archeologisch onderzoek in een gebied dat voortdu rend van habitus veranderde, zeker in de tijd van Hubregtse, heel groot waren. Het bereiken van de vindplaatsen in het uitgestrekte, moeilijk begaanbare duin gebied vergde vanuit Burgh veel tijd. Het ontbreken van een paar vaste onderko mens voor het opbergen van het opgravingsmateriaal, zoals schoppen, meetappa ratuur en een waterpasinstrument, beperkte de mogelijkheden van wat grotere opgravingen. In een veranderend duingebied is hel bovendien zonder hulp zeer moeilijk een systeem van vaste meetpunten op te zetten om die te gebruiken voor het nauwkeurig op schaal inmeten van allerlei bewoningssporen. Hubregtse ver dient dan ook nog steeds veel respect, dat hij er in de loop der jaren in is ge slaagd een vrij nauwkeurige overzichtskaart samen te stellen van de tientallen vindplaatsen ten zuiden van de vuurtoren van Haamstede, in het duingebied van Westenschouwen20. Het zou te ver voeren in dit artikel een opsomming te geven van alle oorden in Zeeland waar Hubregtse materiaal heeft verzameld en waarnemingen deed. Het is bovendien niet altijd eenvoudig zijn vindplaatsen te lokaliseren; een zeer goede kennis van de streek is vereist en men moet ook op de hoogte geraken van specifieke plaatsaanduidingen die op geen enkele officiële kaart zijn te vinden. Enkele voorbeelden: Panne, plaats aan het strand waar indertijd een vissersvaar tuig uit De Panne gestrand is; het wrak was in de buurt van strandpaal 4, ge meente Haamstede, nog lang zichtbaar. Suikergat. lage plaats in de zeereep. bij paal 5. Toledo's gat, slag door de duinen, ongeveer op de gemeentegrens Burgh- Haamstede, bij de vroegere woning van De Lugt Melsert. De aantekeningen van Hubregtse bevatten veel interessante toponymische ge gevens, die des te belangrijker zijn geworden, nu Schouwen-Duiveland sinds de overstromingsramp van februari 1953 van aanzicht totaal is veranderd en veel oude veldnamen zijn verdwenen. De archeologische verzamelingen van Hubregtse De verzamelingen van Hubregtse zijn in hun totaliteit en in samenhang met het nagelaten archief nog onvoldoende bewerkt. Bepaalde delen van de collectie 19. Het Zeeuwsch Genootschap was toentertijd nog bevoegd zelfstandig oudheidkundig onderzoek te verrichten. 20. J.A. Hubregtse, 'De Frankische Nederzettingen in de Duinen van Schouwen', in: OMROL 1923, N.R. 4, 27-39. 214

Archief | 1994 | | pagina 240