Afb. 12. De vluchtberg bij Duivendijke. OMROL N.R. 10. 1929, afb. 39). VROEGE EN LATE MIDDELEEUWEN, ca. 400 - 1400 n. Chr. Over de vele vondsten die uit de middeleeuwen dateren, heeft Hubregtse zelf reeds het een en ander ge schreven (1923, 1929). Van groter belang is waarschijnlijk zijn archief dat wel toegankelijk is gemaakt, maar dat nog nauwelijks is bestudeerd. Hubregtse docu menteerde zijn (bijna dagelijkse) naspeuringen redelijk goed. Aan opgravingen bezondigde hij zich niet; na ieder stormpje lag er opnieuw iets open en bloot en hij had maar te verzamelen en uit zijn ogen te kijken. Zoals reeds eerder werd opgemerkt is Hubregtse in zijn theoretische beschouwingen en dateringen soms moeilijk te volgen en dat betreft dan vooral de middeleeuwen. Aanduidingen als 'Germaansch, Romeins-Germaansch, laat-Germaansch, Merovingisch, Fran kisch. laat-Frankisch. Karolingisch. laat-Karolingisch. vroeg-Grafelijke tijd' en zovoort scheppen verwarring; een typisch voorbeeld: 'Het zeer laat-Karolingisch loopt nog door tot 1300 ongeveer'. De grote verzameling middeleeuwse munten werd zowel door Hubregtse als M.G.A. de Man beschreven; de determinaties van De Man zijn voor een deel zoek. De muntencollectie waarin vooral de vroeg-middeleeuwse sceatta's en tempelmunten opvallen, wordt opnieuw bewerkt door C.J.F. Klaassen voor een door het Zeeuws Genootschap uit te geven geïllustreerde catalogus. De corres pondentie M.C.A. de Man - J.A. Hubregtse bevat uit numismatisch oogpunt inte ressante opmerkingen, onder andere over het verschil tussen de Domburgse en Schouwse vroeg-middeleeuwse munten27. De Man merkt op: 'alle munten met de tempel van Lodewijk de Vrome hebben correcte omschriften, die van Domburg zijn bijna alle verward en zijn vermoedelijk uit het munthuis te Duurstede: de de- nariussen met de goede omschriften kunnen door de Franken zijn ingevoerd'28. De Man vond dat de Domburgse munten over het algemeen minder hebben gele den. Voorts constateerde zij dat het beeld van de vroeg-middeleeuwse munten 27. RAZ. AKZGW. correspondentie M.G.A. de Man - J.A. Hubregtse. 1895-1939. 28. Idem. 9-11-1919. 220

Archief | 1994 | | pagina 246