Afb. 13. Vondsten uit de Romeinse tijd en de middeleeuwen uit de vluchtberg te Dui- vendijke. (FotoJ. Hudig, 1928; zie OMROL. N.R. 10. 1929. afb. 42). van Schouwen uiterst incompleet is. Van de Merovingische en de Angelsaksi sche, die toch in de grond van Schouwen moeten zitten, is zo goed als niets te voorschijn gekomen, terwijl Domburg een zeer rijke oogst van beide soorten op leverde29. Uit cultuurhistorisch oogpunt zijn de middeleeuwse, metalen en benen ge bruiksvoorwerpen in de verzameling Hubregtse van groot belang. Enkele zeld zame sierstukken werden reeds in 1955 door A. Roes gepubliceerd in een artikel dat handelde over de bekende vondsten uit de vroege middeleeuwen van het strand te Domburg/Oostkapelle. In 1978 stelde T. Capelle een (niet volledige) ca talogus samen over de gebruiksvoorwerpen: 'Die karolingische Funde von Schouwen'. Deze catalogus geeft een redelijk beeld van de rijkdom aan voorwer pen in de collectie Hubregtse, maar de omschrijving 'Karolingische vondsten' is nogal misleidend omdat er voorwerpen afgebeeld en beschreven zijn die uit veel later tijd dateren, zoals bijvoorbeeld messing sierbeslagen van mesheften uit de 15de/16de eeuw. J.Ypey (1979) geeft in een boekbespreking belangrijke wijzi gingen en aanvullingen. Nu ook het archief Hubregtse inmiddels toegankelijker is geworden, zijn de middeleeuwse vondsten dringend aan een herbewerking toe, waarbij dan tevens uitgebreid aandacht zou moeten worden besteed aan de uit verschillende perioden daterende ceramiek en in de nederzettingen aangetroffen 29. Idem, 13-12-1933. 221

Archief | 1994 | | pagina 247