'WPn - Afb. 6. Veere-Vrouwenpolder. Foto en tekening van gestempeld oorfragment van een amfoor. Schaal oor 1:4; stempel ware grootte. Veere - Vrouwenpolder-strand (afb. 6) In april 1993, kort na een voorjaarsstorm, vond de heer H. de Rijk een amfoor- scherf op het strand bij Vrouwenpolder tussen de strandpalen 8 en 9. De scherf behoort tot het type Dressel 20 en is bijgevolg een restant van een olijfolie-amf oor uit Zuid-Spanje. Het baksel is vrij hard, de kleur van het aardewerk is over wegend oranjebruin'. De breukvlakken zijn minder sterk afgesleten dan het lang durige verblijf van de scherf op de zeebodem zou doen verwachten. De vorm van het handvat komt voor in de tweede helft van de 2e en de vroege 3e eeuw n. Chr. Die ruime marge wordt beperkt en gepreciseerd door het stempel, dat op de bo venkant van het handvat is afgedrukt. Binnen een omlijning van 2,8 bij ongeveer 1 cm herkennen we vier letters die van rechts naar links moeten worden gelezen: PCIC. De P is niet spiegelbeeldig geplaatst. Achter deze lettercombinatie gaat een persoon schuil: P(ublius) C(lodius) Ic(elius). Stempels die deze naam voeren zijn eveneens gevonden op de Monte Testaccio in Rome, en wel in samenhang met consulsdateringen uit de jaren 146-161 na Chr."1. M.H. Callender" dateerde het stempel veronderstellenderwijs in 110-150 na Chr. Een datering omstreeks het midden van de 2e eeuw lijkt echter meer in overeenstemming met de feiten te zijn. Over deze Icelius zijn geen bijzonderheden bekend. Toch kunnen we langs indi recte weg iets meer over hem te weten komen. We zagen al dat hij rond het mid den van de 2e eeuw werkzaam was. Blijkens zijn drieledige naam bezat hij Ro meins burgerrecht. Gezien zijn stand en zijn belang bij olijfolie-amforen kan hij 9. Munsell Soil Charts, kleur 2.5 YR 6/8. 10. CIL XV 2787: "Testaccio, formae litteris C et G". 11Callender, Roman Amphoraenr. 1302. 231

Archief | 1994 | | pagina 257