weinig anders zijn geweest dan grondbezitter. Zijn landerijen moeten hebben ge legen in de omgeving van de antieke stad Arva, ongeveer 45 km ten noordoosten van Sevilla. Daar. bij de oevers van de Guadalquivir en in het centrum van de olijfcultuur, bevond zich de pottenbakkerij waar Icelius zijn amforen liet maken12. Hij was vermoedelijk een middelgroot producent van olijfolie: zijn amf oorstempels (dit is: zijn amforen) zijn evenmin zeldzaam als talrijk. Onzeker is tenslotte op welke plaats deze amfoor is afgeleverd. Romeinse vond sten op de Walcherse stranden worden doorgaans in verband gebracht met het vlootstation, dat men iets ten westen van Domburg vermoedt. Onze scherf zou dan al gauw 8 km over de zeebodem moeten zijn vervoerd. Bij zo'n afstand zou men een sleetsere scherf hebben verwacht. Een dichterbij gelegen nederzetting zou dit 'transportprobleem' oplossen, maar daar bestaan geen aanwijzingen voor. Vooralsnog houden we Domburg dus voor de vermoedelijke plaats van bestem ming. J.H. van der Werff Vroege en Hoge Middeleeuwen Aarden burg - Heille (afb. 7 De luchtfotoprospectie die J. Semey uit Evergem in België sinds een reeks van jaren uitvoert in samenwerking met de Rijksuniversiteit te Gent onder lei ding van prof.dr. J. Bourgeois, heeft wederom in heel Zeeuws-Vlaanderen vele nieuwe vindplaatsen opgeleverd". Een deel van de opnames zijn gemaakt op ver zoek van ROB-correspondent A. de Kraker uit Axel die een historisch-geogra- fisch proefschift voorbereid over het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. Reeds eerder is ook in deze kroniek een overzicht gegeven van de aard van de crop- en soil-marks die in het gebied worden aangetroffen14. De 'oogst' over de periode 1990 tot juni 1992 bedraagt 1034 dia's. De opnamen hebben betrekking op meer dan 200 vindplaatsen. Inmiddels is een aanvang gemaakt met het be schrijven van de dia's. Begonnen is met de terreinen in de gemeente Aardenburg in verband met de ruilverkaveling die aldaar binnenkort in uitvoering wordt ge nomen. Hoewel uiteraard veldcontrole plaats zal moeten vinden om meer inzicht te verkrijgen in de aard. conservatietoestand en datering van de terreinen, kan nu al met zekerheid worden aangenomen dat een groot aantal vindplaatsen zeer inte ressant is. Vooral de 'moated sites' scoren in aantal hoog. Bij Heille is vermoede lijk het complete grondplan ontdekt van een mottekasteel met voorburcht uit de Hoge Middeleeuwen (afb. 7). Domburg - Badhotel Tijdens het graven van de bouwput voor een inpandig zwembad annex kelder voor het nieuwe Badhotel in Domburg werden in de week van 26 maart waarne mingen verricht. De bouwput bleek precies op de wal van de in 1991 ontdekte Vroeg-Middeleeuwse ronde burcht te liggen. Het was de derde keer dat de lig- 12. Ponsich, Implantation162-166: vindplaats El Castillejo. 13. Zie bijvoorbeeld Bourgeois Semey, 'Uit de lucht speuren'. 14. Van Heeringen. 'Archeologische kroniek over 1989'. 109-111. 232

Archief | 1994 | | pagina 258