Afb. 11. Middelburg-Balans. De houten riolering in perspectieftekening. B.Oele. zaden, vruchten en stuifmeelkorrels. Het onderzoek hiervan wijst zowel op de aanwezigheid van zilte, natuurlijke graslanden als op de verbouw van gerst, tarwe en lijnzaad. Op 1 m uit het hart van de buis en evenwijdig daaraan bevon den zich ten noorden van de buis drie vertikaal in de grond staande essehouten palen. De tussenruimten tussen de palen was ca. 0,3 m. Terwijl de grond tussen de buis en de palen zwart van kleur was, was ten noorden van de palen een dui delijke plaggenstructuur zichtbaar. Bijna zeker hebben we hier dus te maken met de noordzijde van een waldoorgang. Als de zuidkant op gelijke afstand heeft ge legen, was de waldoorgang 2 m breed. Een vergelijkbaar rioleringssysteem in de waldoorgang werd als grondverkleuring aangetroffen bij de opgravingen te Oost- Souburg. Op basis van vijf l4C-dateringen van de verschillende houten constructie-elemen ten is aannemelijk dat de riolering in het laatste kwart van de 9e eeuw is aange legd en dat het wegdek uiterlijk omstreeks 950 n. Chr. is geconstrueerd. Het onderzoek van de dierenbotten, het botanisch onderzoek en de bespreking van de l4C-dateringen komen uitgebreid aan de orde in een in de herfst van 1995 verschijnende studie over de Zeeuwse ringwalburgen23. Afb. 12. Westerschouwen - Burgh en duinen. Metaalvondsten. Ware grootte. Westerschouwen - Burgh en -duinen (afb. 12) J. van der Sneppen uit Odijk meldde metaalvondsten van een terrein in de on middellijke nabijheid van de ringwalburcht van Burgh en van het strand van Westenschouwen. Van de eerste lokaties zijn twee bronzen kruisfibula's met 23. Van Heeringen, 'Ringwalburgen'. Het archeozoölogisch onderzoek is uitgevoerd door dr. R.C.G.M. Lauwerier en het botanisch onderzoek door drs. J. Buurman (beiden ROB). 237

Archief | 1994 | | pagina 263