Afb. 13. Middelburg - Molenberg. Gewicht. Schaal 1:2. Tekening L. Goldschmitz-Wielinga. Middelburg - Balans Tijdens riolerings- en bestratingswerkzaamheden aan de Balans werden vanuit het Provinciaal Depot waarnemingen verricht. Daarbij kon de westelijke muur van het voormalige Vleeshuis worden opgetekend. Het werd in 1520 tot Balans ingericht en in 1823 gesloopt29. Het gebouw stond op het huidige plein dat nu Ba lans heet. Het fundament van de 23,5 m lange westmuur lag ruim 5 meter uit de rooilijn van de huizen aan de westzijde van het huidige plein. De dikte van het opgaande werk bedroeg op 1,50 m +NAP 0,70 m. Het formaat van de gebruikte steen was 26 x 12x6 cm. Middelburg - Molenberg (afb. 13) Op het depot werd een loden gewicht van 3 pond, een zogenaamde trois gedocu menteerd30. Het voorwerp was door G. v.d. Horst gevonden aan de Molenberg. Het was voorzien van meer dan een dozijn ijkmerken, waaronder jaarletters. De datering van dit soort gewichten is 17e eeuw. Middelburg - Kousteensedijk - Huis van Bewaring (afb. 14-15) De sloop van het Huis van Bewaring aan de Kousteensedijk te Middelburg bood de unieke mogelijkheid het vorig jaar uitgevoerde onderzoek in de bouwput voor de parkeerkelder en het belastingkantoor voort te zetten31. In goede samenwer king met de firma Sagro kon in de periode juni tot september de stadsmuur en aangrenzende bebouwing over een lengte van 90 meter worden vastgelegd en in detail onderzocht (afb. 14)32. In de ter plaatse van het bouwterrein pal oost-west lopende stadsmuur waren 29. Archiefonderzoek werd verricht door A. van Waarden-Koets, gemeentearchief Middelburg; zie ook het boek Het waagstuk: wegen en waaggebouwen in Nederland. Amsterdam 1990, 67. 30. Gewicht: 1465 gram. 31. Op verzoek van de Werkgroep Stadsarcheologie Middelburg (WSM) werd het onderzoek fi nancieel gesteund door de Rijksgebouwendienst en de Maatschappij voor Bedrijfsobjecten (MBO) te Amsterdam. 32. Algemeen: Sijnke, 'Huis van bewaring'. Voor de lokatie van de bouwput zie Van Heeringen et.al. Geld uit de Beltplaat II, nr. 3. 239

Archief | 1994 | | pagina 265