.tw \/lf J /'sfesf V X7 afb. 19. Veere-Vrouwenpolder. Glasvondsten uit beerkelder (e): a. beker met gekruist ribbelpatroon, b. voetbeker, c. fili e retorti-flesje. Legenda: 1. vetro a retorti-opaak- wit, 2. opaak blauw, 3. opaak rood en 4. opaak groen. ken situeren. Een bijzondere vondst was een flesje van veelkleurig glas (zie de hiernavolgende bijdrage van J.F.P. Kottman). De datering van de beerkelder is wederom tweede helft van de 15e en eerste helft van de 16e eeuw. Een zilveren muntje, een dubbel vuurijzer van de Bourgondische Nederlanden uit 1478, is daarmee in overeenstemming. Een duidelijke toegang tot het kloostercomplex is niet gevonden. Mogelijk lag deze in het zuid-westen naast de hieronder beschreven kapel. In de laatste fase van het onderzoek werd in het uiterste zuidwesthoek van het voor onderzoek beschikbare terrein de helft van de koorsluiting van een kapel of kerkfundering teruggevonden (D). De koorsluiting is driehoekig, de breedte van het fundament van het schip bedraagt buitenwerks elf meter. In het koor werd de altaarfundering teruggevonden. Het betreft hier ongetwijfeld het fundament van de absis van de oude parochiekerk van Vrouwenpolder. De kerk is gesticht in 1314 als kapel van de kerk van Serooskerke. In 1324 wordt hij tot zelfstandige parochiekerk verheven waarbij het noorden van de parochie Serooskerke en een deel van Oostkapelle onder de nieuwe parochie Vrouwenpolder worden gebracht. Later, waarschijnlijk in 1346 wordt ook de kerk van Zanddijk aan de parochie toegevoegd38. De kerk wordt ten slotte verwoest in de periode 1572-1574. De enige afbeelding van de kerk, met een klein klokke torentje in het midden, is te vinden op 'Het panorama van Walcheren', getekend door Anton van Wijngaerde omstreeks 1550. Het na de Hervorming in 1623 gebouwde zaalkerkje, heeft een rechtgesloten koor en ligt ongeveer 35 m naar het zuidwesten. Waarom voor de fundering van deze kerk geen gebruik is gemaakt van de grondvesten van haar voorganger is niet duidelijk. 38. Vriendelijke mededeling prof. dr. P.A. Henderikx, Veere. 248

Archief | 1994 | | pagina 274