Koning Willem III Aan de bezoeken van koning Willem III aan de provincie Zeeland herinneren voorwerpen uit verschillende collecties. In de bibliotheek bevinden zich meer of minder uitvoerige beschrijvingen van het langdurige verblijf van de vorst in dit gewest (21 - 30 mei 1862), zoals het gedenkboek van J.H. de Stoppelaar, het ver slag van A.A. Brendonck, en J.H. van Dale's bericht uit westelijk Zeeuws-Vlaan deren. De ingezetenen van Middelburg boden de koning een schilderij van J.F. Schiitz aan dat niet bewaard is gebleven, in tegenstelling tot het roodlederen al bum dat de namen bevat van de contribuanten. Het voorplat van dit album is be drukt met de woorden 'Herinnering aan den 21 mei 1862'; op de achterzijde staat het stadswapen van Middelburg. In ieder geval in 1873 zag men de koning, samen met zijn broeder prins Hen drik, die Vlissingen nog kende uit de periode van zijn marine-opleiding, in Zee land terug bij gelegenheid van de opening van de haven en de spoorweg te Vlis singen. Een bij Van Kempen geslagen gedenkpenning herinnert aan dit gebeuren op 8 september van dat jaar; van deze penning berusten in het Koninklijk Huisar chief een zilveren en een bronzen exemplaar. Bijzonder ruim is de oogst een generatie later. Het is bekend dat koningin-re gentes Emma haar dochter bewust uitgebreid met alle Nederlandse provincies liet kennismaken. De bezoeken van de beide vorstinnen leidden tot groot enthousiasme onder de bevolking en bij de overwegend liberale regerende elite. In augustus 1894 was Zeeland aan de beurt, of beter gezegd Walcheren en wel van 21 - 25 augustus. M.M. de Lange-Boom publiceerde in 1895 een uitgebreid verslag. Verder berust in de bibliotheek van het Koninklijk Huisarchief het boekwerk 'Zeeuwse kleder drachten" in een speciaal voor koningin Emma vervaardigde band en verder met die bijzonderheid, dat het 22 oorspronkelijke foto's bevat van de personen die in klederdracht geposeerd hebben. De schenkers hebben voor hun onsterfelijkheid gezorgd door hun namen in een album te laten optekenen dat in het archief be waard wordt. Nog zo'n album herinnert aan de inwoners van Middelburg die de schenking van een schilderij mogelijk maakten. 'Het stadhuis te Middelburg' van de hand van K. Klinkenberg bevindt zich nog in de koninklijke verzamelingen. De band van dit album is vervaardigd van met goud bestempeld roodbruin leer, de decoraties zijn in Hollandse neo-renaissance-stijl en als auteur van de band dient zich in kleine lettertjes aan 'C.W. d'Huy boekbinder'. De evenementen te Vlissingen stonden in 1894 in het teken van Michiel de Ruy- ter. Het verplaatste standbeeld werd in aanwezigheid van de vorstinnen onthuld, ter herinnering waaraan een miniatuur van het standbeeld in zilver aangeboden werd. Dit bevindt zich thans in het museum van het Koninklijk Huisarchief. Aan De Ruyter was ook een expositie gewijd in de Oudheidkamer van Vlissingen; het hoge bezoek ging daar uiteraard niet aan voorbij. Een actueler en bovendien meer vrouwelijk element in het programma werd tussen de bezoeken aan Vlissingen en Middelburg opgenomen en betrof een bezoek aan het kasteel Westhove waar in die dagen een herstellingsoord gevestigd was. Van dit bezoek getuigt een fotoalbum. Foto's uit West-Zeeuws-Vlaanderen werden de koninginnen aangeboden in een fraai met fluweel bekleed kistje. Deze foto's zijn wat verbleekt, ondanks het feit dat ze door de bewaring in het kistje niet aan het daglicht zijn blootgesteld. Hun documentaire waarde hebben de foto's wel behouden. Ze hebben betrekking op plaatsen als Biervliet, Oostburg, Sint Kruis, Sluis en IJzendijke. 4

Archief | 1994 | | pagina 30