Afb. 2. Bezoek van koningin Wilhelmina en haar moeder aan kasteel Westhove op 22 augustus 1894, foto E. Helder, Middelburg. Latere bezoeken We zullen de latere bezoeken van koningin Wilhelmina, haar moeder, haar echt genoot en dochter aan de provincie niet op de voet volgen, maar slechts stil blij ven staan bij de sporen die ze in de koninklijke verzamelingen hebben nagelaten. Bij wijze van voorbeeld noem ik een troffel, gebruikt door prins Hendrik bij de eerstesteenlegging van de De Ruyterschool in Vlissingen (23 maart 1907). een sleutel hem aangeboden bij de opening van die school (23 maart 1909), een bijl tje gehanteerd door koningin Wilhelmina bij de tewaterlating van het schip "Ko ningin Emma' te Vlissingen (14 januari 1939), een gouden penning haar aange boden ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding van Middelburg van de Spanjaarden 1574-1924), gouden penningen geslagen ter gelegenheid van de opening van de Oosterscheldebrug (15 december 1965) en de bouw van nieuwe sluizen in het kanaal van Gent naar Terneuzen (19 december 1968) door konin gin Juliana, in het tweede geval samen met koning Boudewijn van België. Een zeer fraai onderdeel van de museumcollectie wordt gevormd door de twee kle derdrachtkostuums uit Axel en Hulst, in 1924 aan prinses Juliana aangeboden, klederdrachten waarin de prinses samen met Zeeuwse vrouwen is gefotografeerd toen zij met haar ouders de provincie doorkruiste. Aan een Zeeuwse presentatie in Den Haag danken we het foto-album 'Vruch ten van Zeeuwschen bodem'. De tentoonstelling werd de eerste dagen van okto ber 1919 op het terrein van de Haagse Dierentuin gehouden. Daar de koningin op het Loo vertoefde, kon ze een uitnodiging de tentoonstelling te bezoeken niet 5

Archief | 1994 | | pagina 31