Afb. 5. Het centrum van IJzendijke, foto ca. 1894. aanvaarden; wel werd er een zilveren koninklijke prijspenning ter beschikking gesteld. Het album werd koningin Wilhelmina aangeboden door de N.V. Zaad- handel en Boomkwekerijen De Jongh te Goes. Behalve van deze firma bevat het opnamen van nog zeven Zeeuwse boom- en fruitkwekerijen. De fotograaf wordt helaas niet vermeld. De band van het album en de gekalligrafeerde opdrachttekst zijn van de hand van F.P. d'Huy. Al eerder in dat jaar was er een grote manifestatie in Den Haag geweest waar Zeeland op herkenbare wijze aan had deelgenomen nl. de 'Nationale betooging voor de Eenheid van Nederland' op 6 februari 1919. Deze betoging gaf uiting aan het protest tegen de annexionistische neigingen van onze zuiderburen. De Zeeuws-Vlaamse vrouwen lieten zich niet de kans ontgaan om zich in kleder dracht te laten fotograferen op het pleintje voor het paleis Noordeinde met de Gotische Zaal van koning Willem II op de achtergrond. Het zou aardig geweest zijn wanneer er in het Koninklijk Huisarchief tastbare herinneringen bewaard waren aan het laatste bezoek van koningin Emma aan Zeeland. Van 15-21 mei 1928 logeerde ze in het Grand Hotel Britannia in Vliss- ingen; verblijf in de abdij te Middelburg, haar aangeboden door de Commissaris van de Koningin, had ze afgewezen. Wel bracht de vorstin bezoeken aan Middel burg, Goes en andere plaatsen. Bij de onthulling van het standbeeld van koningin Emma op 6 september 1937 op de Dam te Middelburg werden die laatste bezoe ken gememoreerd. Aan die gebeurtenis herinneren in de collecties van het Ko ninklijk Huisarchief enkele foto's en programma's. 8

Archief | 1994 | | pagina 34