Afb. 10. Een groep Zeeuws-Vlaamse vrouwen in klederdracht paleis Noordeinde te Den Haag. ter gelegenheid van de 'Nationale Betooging voor de Eenheid van Neder land' op 6 februari 1919, foto. 4. Zelandica zonder bijzondere aanleiding aanwezig Kunstverzameling Veere behoort tot de Zeeuwse steden die een bijzondere band met de Oranjes hebben. Daarvan getuigen de gedenkpenning geslagen bij het vierhonderdjarig bestaan van het markiezaat in 1955 maar meer nog de afbeeldingen van dit stadje vervaardigd door C. Springer, te weten een olieverf schilderij (PN 75). een aqua rel (PL 460) en een map met 7 schetsen in potlood. Van koningin Emma is bekend dat ze veel belangstelling had voor de verschil lende vormen van kantbewerking. De kantwerkschool te Sluis werd door haar daadwerkelijk ondersteund en ook bezocht. Fraaie in Sluis gemaakte stukken be rustten in de eigen kantverzameling van deze vorstin, zoals een haar ten ge schenke aangeboden sprei met veldbloemen. Duchesse de Bruxelles (Cat.nr. 283). Deze sprei en andere te Sluis vervaardigde stukken kant zijn in bruikleen gegeven aan het Rijksmuseum te Amsterdam en beschreven in de catalogus 'Kant uit koninklijk bezit'. [Amsterdam/Den Haag, 1966], Topografische kaarten De collectie kaarten en plattegronden behoort niet tot de best ontsloten verzame lingen van het Koninklijk Huisarchief. Voorshands stellen we het aantal kaarten e.d. betreffende Zeeland op 60 a 65. Voor een beperkt deel komen deze kaarten 13

Archief | 1994 | | pagina 39