Afb. 11. Het verplanten van 'aardbeziën' in de kwekerij van J.C. Persant Snoep te Kapelle, foto ca. 1919. uit de archieven, zonder dat het verband met een bepaald rapport of dossier altijd herkenbaar is. Wel is duidelijk dat een aantal van deze kaarten vervaardigd of aangepast is uit een oogpunt van defensie. Zo zijn er twee kaarten uit 1782 en 1784 waaraan de naam van de militaire ingenieur C.J. van de Graaff verbonden is. Te weten een manuscriptkaart van de Westerschelde uit 1782 en een gedrukte kaart van Zeeuws-Vlaanderen (Covens en Mortier) door Van de Graaff in 1784 aangevuld en een nota over de gesteldheid van de Westerschelde. De herkomst van de door Van de Graaff vervaardigde kaarten is bij gelegenheid van de voorbereiding van dit artikel duidelijk geworden. Voor zijn vertrek in 1784 naar Kaap de Goede Hoop als gouverneur stelde Van de Graaff deze kaarten met andere stukken, bij brief van 1 juni van dat jaar, in handen van de Oranjegezinde secretaris van de Staten van Holland, A.J. Royer. Eerst na diens overlijden kwamen ze bij legaat in 1820 aan koning Willem I. Opmerkelijk aan de kaart van 1784 is dat Van de Graaff die gemaakt had 'met assistentie van den ijverigen opsigter der Fortifica tiën J. Blanken'. Ook een latere topografische kaart van Zeeuws-Vlaanderen vervaardigd door L. de Pauw in 1819, bevat aanvullingen over inundaties en defensiewerken uit de jaren 1830-1832 aangebracht door K. Schrauer, een waterstaatsingenieur. Uit de laatste wereldoorlog zijn twee opmerkelijke kaarten aanwezig, te weten een kaart met de verwoestingen en inundaties in Zeeland, vervaardigd door de Dienst We deropbouw en gedateerd 17 januari 1945 en een kadastrale tekening van Schoon- dijke waarop aangegeven de vernietigde, zwaar en licht beschadigde huizen in 14

Archief | 1994 | | pagina 40