Afb. 13. Haven te Goes, pentekening door Toon de Jong. het dorp Schoondijke d.d. 3 maart 1945. Beide kaarten zijn vermoedelijk met de erbij behorende beknopte nota's aan koningin Wilhelmina aangeboden bij het voor haar zo bewogen bezoek van 13 maart 1945. Van de kaarten die geen verband met archiefdocumenten hebben, althans niet dat we weten, noem ik slechts twee exemplaren, namelijk de polderkaart van het voormalige departement der Schelde, zijnde het gewezen Staats-Vlaanderen en een deel van de provincie Oost-Vlaanderen, vervaardigd door L. de Pauw en J. de Liefde (1813), en een zeer fraaie op zijde afgedrukte plattegrond van Middel burg, vervaardigd door T.P.Roest aldaar 1873). In de bibliotheek bevindt zich tenslotte een fraai exemplaar van de 'Atlas van Zeeland' van Hattinga en Pronk, aangevuld met portretten van 'Staatsmannen en zeehelden', verschenen in 1760 te Amsterdam bij Isaac Tirion. Handschriftenverzameling In het Koninklijk Huisarchief berusten verschillende handschriftverzamelingen, die veelal in de 19de eeuw door Koningin Sophie en haar jongste zoon prins Alexander zijn aangekocht of die tot stand gekomen zijn door samenvoegingen van schenkingen, aankopen of vondsten in het archief door 20e-eeuwse beheer ders. Met Zeeland in verband staat, thans behorend tot de kleine collectie bijzon dere handschriften, een driedelig manuscript met gegevens over de orde van het Gulden Vlies en de personen daarmede door de Bourgondische en Habsburgse 16

Archief | 1994 | | pagina 42