Afbeelding 3a is gemaakt toen het handschrift zich nog in goede staat bevond, af beelding 3b met een moderne opnametechniek na de brand van 1940. Bij deze laatste afbeelding zijn de overblijfselen van de gedecoreerde initiaal 'A(rfaxat die coninc van Medien)', de versiering van de marge en de thans nagenoeg onleesbare tekst mede gefotografeerd. Het Joodse volk wordt bedreigd door het oprukkende leger van Assyrië onder be vel van Holophernes. Hij heeft het beleg geslagen om de stad Bethuël, op de minia tuur zichtbaar links op de achtergrond in een bergachtig landschap. Rechts bovenaan ligt. flauwtjes getekend, nog een andere stad. Een inwoonster van Bethuël. de schone en rijke weduwe Judith, heeft om haar volk te redden zich op sluwe wijze toegang tot de veldheerstent van Holophernes we ten te verschaffen en hem daar onthalsd, terwijl hij zijn roes uitsliep. De miniatuur laat het bed van Holophernes zien met zijn bloederige hals, terwijl Judith, naar buiten tredend, zijn afgehouwen hoofd aan haar dienares overgeeft, die het in een zak zal verbergen (Judith 13, 1-11). 3a Foto: LUB Repr.:Byvanck, 'Noord-Nederlandsche miniaturen', 270, afb. 6 Byvanck. 'Utrechtsche miniaturen', 110, afb. 33 Byvanck en Hoogewerff, La miniature hollandaise, I, afb. 59 3b Foto: ZB Reproduktie van het hele folium in kleuren. Encyclopedie van Zeeland, dl 111. tegenover blz. 337, pi. XXVIII Afb. 4. Fol. 14. Esther Het was niemand toegestaan ongevraagd de machtige koning der Perzen Ahas- verus in zijn troonzaal te benaderen, zelfs niet de door hem tot koningin uitverkoren Esther. Wie het gebod negeerde, riskeerde de doodstraf, tenzij de koning van zijn ge nade liet blijken door de overtreder zijn scepter toe te reiken. Esther nam tot twee maal toe het risico, ten einde haar Joodse volksgenoten van een door Haman be raamde massamoord te redden. Beide malen wist zij de gunst van Ahasverus te winnen. De miniatuur kan zowel de eerste als de tweede audiëntie weergeven (Esther 5, 2 en 8, 3-4). Hoewel het origineel in deplorabele toestand verkeert, is op de foto Ahasverus, ge zeten op zijn troon in de troonzaal met de gouden scepter in zijn hand goed herken baar. Voor hem staat in een rijk gewaad en met de kroon op het hoofd de schimmige gedaante van koningin Esther. Onder de miniatuur het restant van een gedecoreerde initiaal 'I(n die coninc Assu- erus dagen...)'. Foto: ZB Fol. 19. Daniel Er bestaat geen foto van de miniatuur aan het hoofd van dit boek. Volgens de beschrijving bij Muller werd het visioen van de profeet afgebeeld: hij zit op de voorgrond in een kleine toren opgesloten temidden van leeuwen, terwijl op de achtergrond een engel hem door de lucht weg voert. 68

Archief | 1994 | | pagina 94