CORNELIS BRAKMAN, EEN ZEEUWSE DORPSONDERWIJZER EN NATUURWETENSCHAPPER W.G. Beeftink 'Wat mijn brieven betreft, ik zou heusch niet weten, wie ze ook nog zou moeten lezen. Ik vrees, dat er moeilijk een zetter voor te vinden zou zijn.' C. Brakman aan P.J. van der Feen, 31 maart 1930 Bij het terugzien op 225 jaar Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen en zijn in de loop van die tijd bijeengebrachte verzamelingen kan een terugblik op het leven van Cornelis Brakman en zijn betekenis voor het Genoot schap niet gemist worden. Zijn bijdrage aan de collectie 'naturalia' in de eerste helft van deze eeuw is groot geweest. Bij ingewijden in ons land genoot hij grote bekendheid als deskundige op het gebied van fossiele mollusken. Maar wij zou den hem onrecht doen door het daarbij te laten: al het dierlijke en plantaardige le ven in Zeeland en in het bijzonder op Walcheren had zijn warme belangstelling, evenals de geschiedenis van het Zeeuwse landschap. De aandacht die na zijn overlijden in 1955 door het Genootschap aan hem is besteed Archief 1955), verdient een nadere uitwerking. Dat is mogelijk dank zij de uitvoerige correspondentie die hij van 1926 tot 1951 met dr. P.J. van der Feen, wonend in Domburg, onderhield. De laatste heeft Brakmans brieven zorgvuldig bewaard - 226 in totaal, tezamen 725 beschreven bladzijden. Na het overlijden van Van der Feen is het pakket aan het Rijksarchief te Middelburg geschonken. In het Zeeuws Documentatiecentrum bevindt zich ook een zestal brieven van hem aan mevrouw dr. W.S.S. van der Feen-van Benthem Jutting, die voorname lijk een verslaglegging bevatten van zijn ervaringen tijdens de Bevrijding 1944- 45). Retourbrieven van beide relaties zijn (nog) niet teruggevonden, zodat we in deze bijdrage aan Brakmans werk het alleen met zijn brieven moeten doen. Cita ten zijn met enkele aanhalingstekens aangeduid; de tussen haakjes aangegeven data zijn die van Brakmans brieven. Afkomst en opleiding In de Geschiedenis van het geslacht Brakman 1540 - 1921 staat hij onder num mer C-l-6-3-3 te boek. Geboren te Cadzand op 25 mei 1879 uit een geslacht van leerlooiers en zadelmakers koos Cornelis Brakman voor het onderwijzersvak. Eerst bracht hij twee jaar door op de normaalschool in Oostburg, maar de slechte opleiding daar - 'misère ouverte': geen vreemde talen, algebra en meetkunde! - deed hem besluiten naar Middelburg over te steken. Daar genoot hij vier jaar van een prachtige opleiding, compleet met 'hoofdacte', zozeer dat hij er op latere leeftijd nog lyrisch over kon schrijven: 'Het was een heerlijke tijd' (1-12-30). 145

Archief | 1994 | | pagina 171