VLEERMUIZEN IN ZEELAND EEN BALANS ANNO 1994 J.P. Bekker en K. Mostert INLEIDING Ruim tien jaar geleden is in Zeeland voor het eerst op een min of meer systemati sche wijze onderzoek verricht naar het voorkomen van vleermuizen. Aanvanke lijk had vooral de telling van vleermuizen in winterverblijven de aandacht. De laatste jaren zijn met behulp van de zogenaamde bat-detector ook in de zomer in ventarisaties verricht. Ook zijn er verspreid in vaak moeilijk toegankelijke litera tuur nog wel aanvullende gegevens beschikbaar; dit betreft meestal algemene ob servaties. Onderstaand artikel behandelt eerst enkele facetten van algemene aard waarin vleermuizen in Zeeland een rol spelen. Vervolgens komen de verschil lende manieren van onderzoek naar vleermuizen aan de orde. In hoofdstuk II ko men de resultaten aan bod van het onderzoek in het zomerhalfjaar' en in hoofd stuk III de resultaten van het onderzoek naar overwinterende vleermuizen. Ook worden hier de belangrijke winterverblijven besproken en de manier waarop tel lingen in winterverblijven verlopen. Aan de hand van kaarten wordt de huidige verspreiding per soort in de provincie Zeeland weergegeven. Afb. 15 geeft een overzicht van de totalen per wintertelling van de soorten die frequent in Zeeland overwinteren. Bijlage 1 bevat een tabel met daarin de vleermuissoorten en hun aantallen per seizoen. De resultaten van de verschillende tellingen worden met elkaar in verband gebracht en leemtes in de huidige gegevens worden gesigna leerd. Tot slot volgt een bespreking van de algemene kansen en bedreigingen voor vleermuizen met betrekking tot de algemene geografische ligging en de specifieke kenmerken van het Zeeuwse landschap. I. ALGEMEEN 1. Vleermuizen in de Zeeuwse cultuur Bath De oudste vermelding van vleermuizen in de Zeeuwse cultuur is te vinden in het wapen van Bath (Smallegange, 1696). Hierin staat een vleermuis afgebeeld op een rood veld met twee zilveren sterren er boven en drie er onder. In de Encyclo pedie van Zeeland wordt het wapen van Bath beschouwd als een zogenaamd sprekend wapen in verband met de Engelse betekenis van het woord bat vleer muis). Aarssen noemt deze verklaring wel erg fantasierijk. Zonder nadere onder bouwing acht hij het meer waarschijnlijk dat de naam Bath is ontleend aan de 1In afb. 2 en in hoofdstuk II, 4 staat de wetenschappelijke naam vermeld; in het overige wordt, vanwege de leesbaarheid, het gebruik van deze benaming achterwege gelaten. 77

Archief | 1995 | | pagina 107