germaanse persoonsnaam Baddo, waarbij hij tevens de andere schrijfwijzen op voert: Bat, Bats en Bade. Merkwaardig genoeg vermeldt Van der Aa (1840) bij de beschrijving van de heerlijkheid Bath dat het wapen bestaat uit 'een veld van keel, beladen met eenen uil van zilver, hebbende boven zich drie en beneden zich twee sterren, alle insgelijks van zilver'. Hoewel de omdraaiing van het aantal sterren boven en beneden merkwaardig blijft, is de verwisseling van vleermuis en uil ook weer niet zo vreemd. Tot het midden der vorige eeuw werd een vleer muis beschouwd als een soort vogel2. Beide dieren werden ook wel beschreven als 'vogel van de nacht'. Bij een beschrijving van een wapen zonder dat afbeel dingen van de betreffende dieren beschikbaar zijn, is een verwisseling van vleer muis en uil voorstelbaar. Waarom de Engelse vertaling van de plaatsnaam Bath of Bat het beeld moet verschaffen van een wapen in Zeeland blijft duister. Ook kan er uit de dialecten in de omgeving geen aanwijzing gevonden worden dat er een uit het Engels afkomstige term voor 'vleermuis' bestond. Gevleugelde Zandloper Van heel andere aard zijn de afbeeldingen van vleermuisvleugels in de kerk van Afb. 1. Vleermuisvleugel op grafmonument in kerk te Dreischor. Dreischor. Op het grafmonument van Pieter Mogge, daterend uit 1756, en dat van de gebroeders Ockerse staat een zandloper afgebeeld met aan de ene kant de 2. Zowel in Leviticus 11: 13-19 als in Deuteronomium 14: 11-18 staat de vleermuis ondergebracht onder de vogels: 'Deze zult gij verafschuwen onder de vogels, -zij mogen niet gegeten worden, een gruwel zijn zij-: de arend de hop en de vleermuis' resp. 'Elke reine vogel moogt gij eten. Maar deze zijn het, waarvan gij niet eten zult: de arend de hop en de vleermuis'. 78

Archief | 1995 | | pagina 108