Gebeurtenissen en activiteiten De opening van het jubileumjaar op 25 januari vond plaats in in aanwezigheid van Z.K.H. Prins Willem Alexander in het stadhuis van Vlissingen. De voorzitter, mr. J. van Marion, benadrukte in zijn openingswoord het belang van traditie en vernieuwing, de pijlers waarop de activiteiten van het Genootschap rusten, voor de wetenschapsbeoefening in Zeeland. Vervolgens hield prof. dr. W.W. Mijnhardt een voordracht onder de titel 'Ter bevordering van 'deugd en waerheyt'. Het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen 1769-1801'. Aansluitend nam Prins Willem Alexander uit handen van de voorzitter de gouden erepenning van het Genootschap in ontvangst met het verzoek deze over te dragen aan zijn moeder, Koningin Beatrix, in haar hoedanigheid van Protector van het Genootschap. Ver volgens werd de Prins een in leer gebonden exemplaar van de Encyclopedie van Zeeland ten geschenke gegeven. Na de receptie, aangeboden door het gemeente bestuur van Vlissingen, volgde in het Stedelijk Museum in Vlissingen de ope ning van een tentoonstelling over de Vlissingse periode van het Genootschap door de burgemeester van Vlissingen, de heer J.C.Th, van der Doef. Op 8 maart vond in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg een besloten jubi leumconcert plaats, gegeven door het Zeeuws Orkest in samenwerking met het speciaal voor deze gelegenheid opgerichte Zeeuws Filharmonisch Koor. Sluit stuk van het programma was het werk 'Luctor et Emergo', van de Zeeuwse com ponist en organist Bram Beekman. Op 10, 11, 12 en 13 maart werd dit concert herhaald respectievelijk in Vlissingen, Terneuzen, Goes en Middelburg. Op 27 mei werd door drs. G.L.C.M. de Kok, Gedeputeerde van Cultuur van de Provincie Zeeland, de jubileumtentoonstelling 'Spiegel van de tijd. 225 jaar ver zamelen door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen' in het Zeeuws Museum geopend. Op 10 en 11 juni werd het jubileumcongres 'De Romantiek in Zeeland' in de Stadsschouwburg in Middelburg gehouden. Na een introductie door de voorzitter van de Congrescommissie, drs. F. van der Doe, verrichtte de Commissaris der Koningin in Zeeland, drs. W.T. van Gelder, op vrijdagavond 10 juni met een toe spraak de officiële opening. Na een kort woord van de voorzitter over het thema werd de Romantiek onder leiding van dagvoorzitters uit de werkgroepen Historie en Archeologie, Kunstgeschiedenis, Geologie en Muziek door een keur van spre kers vanuit verschillende wetenschapsgebieden belicht. In het kader van het jubileum werden in de Lutherse Kerk in Middelburg orgel concerten gegeven op 1 en 22 juli en op 5 en 26 augustus. Op 9 september werd in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg een tentoonstel ling geopend met een selectie uit de tekeningen gemaakt door het echtpaar Van Lynden voor het cahier Fragmenten van het Zeeuws Verleden. Deze artistieke impressie van cultuurhistorische objecten in Zeeland werd ter gelegenheid van het jubileum de leden aangeboden. Andere publikaties met betrekking tot het jubileum waren de veelvuldig geïllus treerde catalogus bij de tentoonstelling 'Spiegel van de tijd' en het themanummer over Verlichting en Romantiek van het tijdschrift Zeeland, dat als nr. 2 van jaar gang 3 verscheen. In de maanden januari en februari werden de Genootschapscolleges 1993/1994 afgerond met een druk bezochte serie III over astronomie. Voor serie I in septem ber/oktober over kunstgeschiedenis (Nederlandse schilders in de 19e en 20e VII

Archief | 1995 | | pagina 11