ïningen hebben dan ook betrekking op niet nadere gedetermineerde baardvleer- muizen. De baardvleermuis is in de zomer nog maar op enkele plaatsen waarge nomen in Zeeland. De soort werd jagend gesignaleerd boven de singels van Sluis. Bovendien is in 1989 een exemplaar gevonden in een vleermuis-kast in het Veerse Bos (Bekker, 1990). Bij intensivering van het onderzoek zal de soort naar verwachting op meer plaatsen aanwezig zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen en moge lijk ook op Schouwen-Duiveland. Watervleermuis Myotis daubentonii (Kuhl, 1817) De watervleermuis heeft een intrigerende zomerverspreiding op de Zeeuwse ei landen. In het binnenduin van Schouwen en Walcheren zijn grote aantallen aan wezig, die boven allerlei wateren jagen. Ook in het krekengebied bij Veere, gren zend aan het duingebied, verblijven geregeld kleine aantallen. Vervolgens zijn kleine aantallen de hele zomer aangetroffen boven de singels rond oude steden, zoals Zierikzee, Middelburg, Goes, Sluis en Hulst. Daarnaast is de soort in Zeeuwsch-Vlaanderen op verscheidene plaatsen aangetroffen, zoals boven een aantal kreken, boven het kanaal bij Sluis en in het oostelijk deel onder meer bo ven de Kriekeputten. In het najaar worden watervleermuizen op meer plaatsen in Zeeland waarge nomen dan in de zomermaanden. De soort gaat dan op zoek naar overwinterings objecten en kan dan op plaatsen worden gesignaleerd, waar zij 's zomers ontbre ken. Dit is onder meer het geval op Walcheren. In het najaar van 1992 werden watervleermuizen tevens op een klein aantal plaatsen opgemerkt op Tholen en op Noord-Beveland. Het is nog onduidelijk waarom de soort hier in de zomermaan den ontbreekt. Kraamkolonies van watervleermuizen zijn bekend van Westhove, Aardenburg, Sluis en Veere. In juni 1988 werden in het landgoed de Elderschans bij Aarden burg 22 dieren geteld, afkomstig uit drie bomen. In Sluis is een kraamkolonie be kend van 35 exemplaren. Het bos bij Veere is in de jaren vijftig aangeplant en pas nog relatief jong. Door het aanbieden van vleermuiskasten zijn hier verblijf plaatsen bekend (Bekker, 1990) en werd hier in 1990 zelfs een kleine kraamkolo nie aangetroffen (zie hierboven). In het Slotbos bij kasteel Haamstede werd tij dens een bezoek in mei 1988, tegen de verwachting in, geen kolonie gevonden. Toch is de kans groot dat hier een verblijfplaats aanwezig is. Nader onderzoek zal dit moeten bevestigen. Zowel in Middelburg als Goes zijn er aanwijzingen dat deze dieren onder bruggen verblijven. In de vroege ochtend werd bijvoor beeld herhaaldelijk zwermgedrag rond een brug waargenomen. Hoewel rond de singels ook een aantal oude bomen met holten aanwezig is, is hier herhaaldelijk tevergeefs naar verblijfplaatsen van vleermuizen gezocht. Meervleermuis Myotis dasycneme (Boie, 1825) De meervleermuis komt in Zeeland alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen voor. De eer ste melding dateert van augustus 1982, toen een dood exemplaar werd gevonden in Oostburg (Glas, 1986). In augustus 1988 vond Twisk (1989) hier een kolonie van 16 dieren. Jagende dieren werden in de ruime omgeving van Oostburg boven kreken aangetroffen. Dat de soort hier op nog meer plaatsen voorkomt, blijkt uit het feit dat boven het Kanaal van Gent naar Terneuzen in 1990 een grote vlieg route werd gevonden. Vermoedelijk is hier ergens een grote kraamkolonie aan wezig. 91

Archief | 1995 | | pagina 121