vleermuis, franjestaart, baardvleermuis en grootoorvleermuis. In Zeeland bestaan de winterverblijven uit gemetselde structuren zoals oude forten, ruïnes, en kel ders daarvan, en uit bunkers. Een voor Nederland bijzonder onderkomen is een suatiesluis12 in Zeeuwsch-Vlaanderen. De dwergvleermuis, ruige dwergvleermuis en laatvlieger overwinteren voor namelijk in schuilplaatsen in gebouwen, bijvoorbeeld in spouwmuren en onder dakpannen. Op dergelijke plaatsen zijn ze vaak niet voor het menselijke oog zichtbaar. Hierdoor zijn er maar heel weinig wintermeldingen bekend van deze juist heel algemene soorten. De kerktoren van Veere is één van de weinige plaat sen waar de aanwezigheid van deze soorten in de winter wel is vast te stellen. Andere soorten vleermuizen worden op dergelijke plaatsen maar sporadisch aan getroffen. In de spouwmuren is een temperatuurgradiënt in het verticale verloop van een spouw aanwezig. Door deze gradiënt kan de vleermuis die hangplaats kiezen met het meest optimale microklimaat. Het volspuiten van de spouwmuur met polystyreen als isolatiemaatregel is voor winterslapende vleermuizen funest. Gemetselde bouwwerken algemeen Kasteelkelders, onderaardse gangen en versterkingen vormen samen met grote forten van voor de twintigste eeuw een groep bouwwerken die gemeen hebben dat ze behalve oud, meestal ontoegankelijk zijn voor het publiek13. Kleinere bouwwerken, zoals oude rioolstelsels, suatiesluizen en dergelijke, kunnen, mits met een flinke laag grond afgedekt, eveneens hiertoe worden gerekend. De ge meenschappelijke factor van deze bouwwerken is dat ze gebouwd zijn van bak stenen, die door de tand des tijds zijn aangetast. Op veel plaatsen aan de pla fonds, maar ook elders, heeft het regenwater de specie voor een groot gedeelte doen verdwijnen. De resterende voegspleten en de op andere wijze ontstane scheuren vormen uitstekende schuilmogelijkheden voor vleermuizen. Stenen Beer In Sluis bevindt zich onder de Stenen Beer een keldersysteem met een goed overwinteringsklimaat. De drie onder dit verdedigingswerk gelegen kelders be staan uit koepelvormige gewelven ondersteund door boogvormige structuren. Het plafond vertoont over grote gedeelten spleten tussen het metselwerk. In deze spleten verblijven elke winter watervleermuis, baardvleermuis en grootoorvleer muis. Door de meters dikke muren van deze oude stadsversterking zijn de ruim ten goed geïsoleerd. Er zijn een aantal kleine openingen aan de zijde van de waterweg naar Brugge. De ligging direct aan het water maakt dat deze winterver blijfplaats door vleermuizen eenvoudig opgemerkt en bereikt kan worden. In 1991 is deze ruïne gerestaureerd, waarbij de alternatieve en gevaarlijke toegangs weg (voor de jeugd) op een deugdelijke wijze is afgesloten. Fort Rammekens Fort Rammekens bij Ritthem is gebouwd in de jaren 1547-1557. Hoewel er gere geld militairen in gelegerd zijn geweest, heeft het nooit onder oorlogsgeweld te lijden gehad. Daardoor zijn de muren grotendeels intact en ook de verblijven zijn 12. ontwateringssluis. 13. Een aantal van deze bouwwerken is in de zomer onder leiding van een gids te bezoeken. 99

Archief | 1995 | | pagina 129