binnenkant afgesloten. Boven de deur en raamlijsten waren overal grote kieren en spleten. Daar waar de lijsten inmiddels geheel waren weggerot, waren er ook scheuren die in verbinding stonden met de spouwruimte. In de twee lange gan gen was het plafond afgewerkt met gemetselde klinkers. Door jarenlange lekkage was het voegwerk op de meeste plaatsen verdwenen en op enkele plekken waren zelfs hele brokken metselwerk uit het plafond gevallen. De gangen en de overige ruimten stonden door diverse openingen in verbinding met de buitenwereld. Dit winterverblijf was van groot belang omdat dit na de winter van 1982-83 het enige bekende winterverblijf in Nederland was van de mopsvleermuis (zie afb. 19). Andere vleermuissoorten in deze ruïne waren baardvleermuis, watervleer muis, dwergvleermuis en grootoorvleermuis. In 1990 is een begin gemaakt met de sloop van het complex. In de winter van 1993-94 werd in de laatste restanten van de ruïne nog een mopsvleermuis gevonden. Suatiesluis Reigersbosch Een bijzonder winterverblijf in Zeeland vormt de zogenaamde suatiesluis Rei gersbosch in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een suatiesluis, of uitwateringssluis, dient om het water uit het hoger gelegen achterland door een dijk te laten afwateren naar lager gelegen gebieden. Een suatiesluis bestaat in z'n karakteristieke vorm uit drie doorstroomopeningen of kokers, die door zogenaamde penanten van el kaar zijn gescheiden. De doorstroomopeningen worden door halfcirkelvormige tongewelven afgedekt en bestaan geheel uit gemetselde baksteen. Afhankelijk van de lengte wordt de constructie gestut door eikenhouten of betonnen dwars balken. Aan het begin en het einde van de kokers is een frontmuur opgetrokken. Bij de suatiesluis Reigersbosch is alleen de middelste koker toegankelijk (afb. 14). Deze koker is aan de hoge zijde grotendeels dicht geslibd; het water staat Afb. 14. Suatiesluis Reigersbosch in oost Zeeuws-Vlaanderen. 101

Archief | 1995 | | pagina 131