Vroege en Hoge Middeleeuwen Domburg-Westhove Bij een bezoek aan het depot op Open Monumentendag schonk A.A.J. Poppe uit Vlissingen een op het strand van Domburg ter hoogte van Westhove gevonden zilveren munt. Het betreft een Karolingische denarius van Lotharius (840-855)2. Domburg-Badhotel De plank die in 1991 bij het onderzoek op het terrein van het Badhotel als bodem van een goot werd aangetroffen, is nader onderzocht door K. Vlierman van het Rijksmuseum voor Scheepsarcheologie in Ketelhaven3. Vastgesteld werd dat het inderdaad om secundair verwerkt scheepshout gaat. Het betreft een kimplank van een rivieraak. Een '4C-datering leerde dat de boot waarschijnlijk in het laatste kwart van de 8e of in de eerste helft de 9e eeuw is gebouwd4. Tot op heden zijn slechts enkele (delen van) vroeg-middeleeuwse schepen uit Nederland bekend. Ze zijn alle van iets jongere ouderdom5. Middelburg-Korte Burg (afb. 2) De rioleringswerkzaamheden, die in april 1994 in Korte Burg plaats vonden, reikten niet tot in ongestoorde middeleeuwse lagen. Toch werd door H. Bostelaar uit Middelburg een drietal bronzen voorwerpen gedetecteerd die afkomstig moe ten zijn uit de oudste bewoningsfase van de ringwalburg. Het betreft een min of meer complete en een fragment van een gelijkarmige fibula en een beslagstukje versierd met een gestileerd dierenkopje. Typologisch vergelijkbare vondsten zijn bekend van het strand van Domburg6. Aangezien de burg in het laatste kwart van de 9e eeuw is aangelegd en niet direct bewoond werd, is hiermee vastgesteld dat dit type 'Vroeg-Middeleeuwse' artefacten tot in de 10e eeuw kan voorkomen. Oostburg-Co mmerswal Op 30 en 31 augustus zijn op kosten van Rijkswaterstaat twee proefsleuven ge graven in de flank van de terp Commerswal gelegen ten noorden van de Oude Haven en ten oosten van de Mosterdweg. Het onderzoek werd noodzakelijk door de aanleg van de westelijke rondweg om Oostburg. De waarde van de terp is in 1990 bij aanvullend veldwerk in het kader van de milieu-effectrapportage rijks weg 58 vastgesteld7. Het ligt in de bedoeling de terp voor te dragen voor wette lijke bescherming. Bij het ontwerpen van het tracé is door Rijkswaterstaat zo goed mogelijk rekening gehouden met de terp. Niet voorkomen kon echter wor den dat één van de bermsloten van de weg de voet van de terp zou raken of door snijden. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de terp geheel buiten het tracé van 2. Determinatie drs. A. Pol, Rijksmuseum Het Koninklijk Penningkabinet Leiden. 3. Van Heeringen 'Archeologische kroniek 1991', 122-123. In afb. 7 is abusievelijk een maatstok in meters gegeven; dit moet in centimeters zijn. 4. 1250 30 BP (GrN-20606). Dit levert een werkelijke ouderdom tussen 712-744, 764-820 of 840-858 (bij 1 sigma). Bij 2 sigma ligt de ouderdom tussen 692 en 876. 5. Onder andere uit Deventer, Meinerswijk, Utrecht en Rotterdam, zie Reinders, 'Rivierschepen' en Vlierman (in voorbereiding). 6. Capelle, 'Metallfunde von Domburg', Taf. 1-6 und 21-22. 7. Visscher, 'Rijksweg 58'. Zie ook archeologische kroniek over 1990. 125

Archief | 1995 | | pagina 155