de weg valt. De archeologische geschiedenis van de 'bult' is als volgt. Op de zee afzetting bestaande uit zavel (afzettingen van Duinkerke II) bevindt zich een hu- meus oudoppervlak, dat overgaat in een natuurlijke kreek. Het oudoppervlak be vat kogelpotscherven en dierlijk bot. Op grond van een l4C-datering van het botmateriaal komen we op een ouderdom die ligt tussen 820 en 839 of tussen 860 en 8878. Wanneer we aannemen dat de vermelding in 794 van Cumbingas- cura betrekking heeft op de nu onderzochte plaats, dan bevond zich hier geen terp maar een hooggelegen geulrug, die als natuurlijke verhevenheid in het toen malige landschap een gunstige lokatie vormde voor bijvoorbeeld het bijeendrij- ven van schapen. We hebben hier dus te maken met activiteiten van mensen voor wie in het laatste kwart van de 9e eeuw de ringwalburg van Oostburg is opge richt. Op het geconstateerde oudoppervlak bevindt zich schone, verwerkte grond, die overgaat in de bouwvoor. In de gyttja-achtige kreekbodem bevinden zich baksteenfragmenten van diverse afmetingen, waarboven een gelaagde zeeafzet ting. Dit wijst er op dat de geul pas bij een overstroming in de late middeleeuwen is opgevuld. Waarschijnlijk betreft het hier het resultaat van militaire inundaties omstreeks 1600. Boven de laatstgenoemde zeeafzetting bevindt zich dezelfde schone verwerkte grond. Deze grond moet hier terecht zijn gekomen tijdens het nivelleren van de top van het aardwerk. De vraag of het object nu een terp is ge weest of mogelijk de restanten van een kasteelbergje, kon niet met de profielen worden beantwoord. Veldcontrole van het wegcunet meer naar het zuiden door H. Hendrikse leidde tot de ontdekking van een vlaknederzetting die niet tijdens de RAAP-kartering was waargenomen. De woonplaats ligt op een landschappelijke verhevenheid in de Veerhoekpolder. Opgetekend werden alleen restanten van kuilen. Het woonni- 8. Oostburg-Commerswal 1: 1185 ±15 BP (GrN-20 893). De ouderdom bij 2 sigma ligt tussen 791- 804 of 813-889. Afb. 2 Middelburg-Korte Burg. Twee gelijk- armige fibula's en een fragment van een stukje beslag. Ware grootte. Tekening: L. Goldschmitz-Wielinga, AWN afd. Zeeland. 126

Archief | 1995 | | pagina 156