de Augustijner bedelorde18. De opmerkelijke vondsten betreffen twee borden met tinglazuur, het een bewerkt in de cuerda-seca techniek, het ander voorzien van een Isabela decoratie. Het principe van de cuerda-seca (letterlijk 'droge koord') techniek is dat op de biscuitvorm de contouren van de decoratie worden aange bracht met een mengsel van was of vet. Tussen deze vette contourlijnen wordt glazuur aangebracht. Tijdens het bakken smelt de was weg en laat langs het gla zuur ongeglazuurde contourlijnen achter. Op deze wijze werd voorkomen dat de Afb. 7 Middelburg-Schuttershof straat. Bord van Spaanse ma jolica in cuerdo-seco tech niek. Doorsnede 28 cm. Foto: F.F.F. Hoedeman (ROB). glazuren zouden doorlopen en werd een accentuering van de vorm van de deco ratiemotieven verkregen. Beide borden komen uit Sevilla in Zuid-Spanje. De polychrome decoratie op het cuerda-seca bord stelt een stralende zon voor (afb. 5). De zon heeft een ge laatsuitdrukking met sproeten en tien stralen. Twee andere importstukken zijn een fragment van een voorraadvat van Portugese mica-ware uit de omgeving van Lissabon en een deel van een wit-aardewerken komfoor uit de streek rond Sain- tonge in Frankrijk. Het importaardewerk is te zamen met de overige beerputin- houd nader bestudeerd en inmiddels elders gepubliceerd". Reimerswaal-verdronken Valkenisse (afb. 8) Langs de noordoever van de Westerschelde ligt in de gemeente Reimerswaal op Zuid-Beveland het schor en het slik van Waarde. Tijdens een archeologische ver kenning op 8 februari 1989 wees niets er nog op dat dit schor enkele jaren later de archeologische resten van het verdronken Valkenisse prijs zou geven. Bij eb waren uitsluitend moemeringsputten zichtbaar. Diverse meldingen over het blootspoelen van fundamenten en begravingen noopten op 5 september 1992 tot een nieuwe verkenning. Vastgesteld werd dat sprake was van aanzienlijke erosie van het schor waarbij steeds nieuwe archeologische resten van onder het slik te 18. Henderikx, 'Bedelordekloosters', o.a. 65, kaart IX. 19. Battels, 'De Spaanse zon'. 132

Archief | 1995 | | pagina 162