INLEIDING In 1969 verscheen ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen de jubileumuitgave Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1769-1969 in de reeks Archief. Vroegere en latere mededelingen voornamelijk in betrekking tot Zeeland. Na de artikelen in deze bijzondere afle vering van het jaarboek, die naar het uiterlijk 'Het Zilveren Boek' is gaan heten, werd een 'Lijst van Verhandelingen, Nieuwe Verhandelingen, Nieuwe Werken en Archief uitgegeven door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, ge volgd door registers van auteurs, aardrijkskundige namen en onderwerpen' opge nomen, samengesteld door mw. C. Kannegieter. De 'Lijst van Verhandelingen' heeft zich in de loop der jaren bewezen als een belangrijk instrument om toegang te verkrijgen tot de grote hoeveelheid informatie die besloten ligt in de reeksen bundels uitgegeven door het Zeeuws Genootschap. In de periode 1969-1998 zijn door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen vele artikelen over Zeeland gepubliceerd in 29 afleveringen van Archief. De titel van de reeks werd in 1971 gewijzigd in Archief. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Met het groeien van de reeks nam bij velen de behoefte toe om te kunnen beschikken over een handzaam overzicht van verschenen artikelen, voorzien van enkele nadere toe gangen. Nu, 30 jaar na het verschijnen van het eerste overzicht, is met deze pu blicatie in die wens voorzien. Toelichting bij het gebruik In de 'Lijst van artikelen' is een chronologische ordening toegepast. Waar de titel van het artikel een verduidelijking vereist, is die tussen haakjes toegevoegd. Onder het kopje 'Artikelen naar onderwerp gerangschikt' zijn alle bijdragen geo grafisch, thematisch en chronologisch geordend. De geografische ordening kent 3 niveaus: 'Zeeland algemeen', 'Zeeland regionaal' (de voormalige eilanden en Zeeuwsch-Vlaanderen) en 'Zeeland lokaal' (de plaatsen Aardenburg, Brouwers haven, Goes, Middelburg, Veere, Vlissingen en Zierikzee). Deze toegang wordt afgesloten met een lijst van artikelen die de geschiedenis of de verzamelingen van het Zeeuws Genootschap tot onderwerp hebben. Deze zijn alfabetisch ge rangschikt op auteur. Bijdragen over personen die van belang zijn geweest voor het Genootschap zijn hier tevens opgenomen. De thematische ordening van de rubriek 'Zeeland algemeen' is als volgt: 1Algemene, politieke en institutionele geschiedenis 2. Economische en sociale geschiedenis 3. Overzeese geschiedenis 4. Kerkgeschiedenis en theologie 5. Onderwijs, wetenschap en opvoeding 6. Natuurwetenschappen en techniek 7. Biologie 8. Geneeskunde 9. Taal- en letterkunde 5

Archief | 1995 | | pagina 183