Omdat de meeste handschriften van het Genootschap op het eerste gezicht min der aantrekkelijk zijn dan - met name geïllustreerde - boeken, werd slechts een klein aantal handschriften getoond waarvan vier uit de middeleeuwen. Een merk waardig sluitstuk van deze afdeling van de tentoonstelling was een gedrukte smalle, meer dan zeven meter lange kaart van Japan waarvan door ruimtegebrek de beide uiteinden met tekst dichtgevouwen moesten blijven. Andere werkzaamheden betroffen het ruilverkeer, de enige bron van aanwinsten van gedrukte werken in 1994. Door het ruilverkeer komen er wetenschappelijke publikaties beschikbaar welke anders vermoedelijk niet in Zeeland te vinden zouden zijn. Zo kwam in 1994 ondermeer binnen: Anglo-Saxon Glossography (uitgegeven door R. Derolez; voordrachten van congres in 1986 georganiseerd door de Koninklijke Academie voor Wetenschappen, Letteren en Schone Kun sten van België); Henner von Hesberg/ Silvio Panciera, Das Mausoleum des Au gustus. Der Bau und seine InschriftenWilfried Werner, Recycling biogener Siedlungsabfalle in der Landwirtschaft; een deel Mémoires de la Société Natio nale des sciences naturelles et mathématiques de Cherbourg; Leopold Kretzen- bacher, Nachtridentinisch untergegangene Bildthemen und Sonderkulte der 'Volksfrommigkeit' in den Siidost-AlpenlanderGiovanni Demaria, L'economia moderna del lavoro, Le verita primeAnnemarie Schimmel, Das Thema des We- ges und der reise im IslamC.W. Hart Jr., A Dictionary of Non-Scientific Names of Freshwater Crayfishes (Astacoidea and Parastacoidea). Including Other Words and Phrases Incorporating Crayfish Namesom enkele publikaties te noe men welke niet spoedig in het gezichtsveld zullen komen. Er waren ook meer vertrouwde of althans vertrouwd klinkende werken en titels bij zoals G. van Oyen, De studie van de Marcusredactie in de twintigste eeuw; het Biologisch Jaarboek 1993 van het Koninklijk Natuurwetenschappelijk Genootschap Dodo- naeus; het tijdschrift Medical History. A quarterly journal devoted to the history of medicine and related sciences; de driedelige studie en facsimile-uitgave van M. van Vaeck; Adriaen van de Vennes Tafereel van de Belacchende Werelt (Den Haag, 1635); Vol. 64 van het Bulletin van het Koninklijk Belgisch Instituut voor Natuurwetenschappensectie Aardwetenschappen; Johan Eeckeloo, Pieter Hu- bertus Anneessens (1810-1888) Belgisch orgelbouwer. Voor de geschiedbeoefe ning van Zeeland zal veel interessants te vinden zijn in de jaarboeken van Belgi sche historische verenigingen welke in de loop der jaren in ruilverkeer binnengekomen zijn. Maar ontvangen wordt ook het Historisches Jahrbuch der Stadt Graz waarvan de in 1994 ontvangen Band 23/24 een belangwekkend arti kel over onderzoek en restauratie van een middeleeuws huis in Graz bevat. De hiervoor vermelde publikaties kunnen in de Zeeuwse Bibliotheek geraadpleegd worden. Deze keus uit in 1994 binnengekomen publikaties moge een indruk geven van het brede terrein waarop het ruilverkeer betrekking heeft. Het zal nuttig zijn, dat een van de volgende Archieven een lijst bevat van instellingen (met hun publika ties) waarmee het Genootschap ruilverkeer onderhoudt, zoals die opgenomen in het Archief 1974. Om zijn belang en mogelijkheden verdient het door het Ge nootschap sinds 1770 beoefende ruilverkeer bijzondere aandacht. Het is in de meeste gevallen het enige rechtstreekse contact tussen het Genootschap en we tenschappelijke instellingen elders in de wereld. Er waren geen aanwinsten voor de verzameling handschriften. XV

Archief | 1995 | | pagina 19