Archeologische voorwerpen en objecten De conservator ir. J.A. Trimpe Burger bericht als volgt: Van de heer J. Valster uit Hoek kreeg de archeologische afdeling van het Genoot schap een omvangrijke schenking gebeeldhouwde natuurstenen voorwerpen af komstig uit het voormalig Nehalennia-heiligdom bij Colijnsplaat. De voorwer pen die de inventarisnummers Ga 1994-1 t/m 138 hebben gekregen, werden bestudeerd en nauwgezet beschreven door dr. P. Stuart, oud-conservator van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. De aanwinsten van het Genootschap worden opgenomen in een geheel herziene catalogus van de hand van de heer Stuart over de in de Oosterschelde bij Colijnsplaat (op het grondgebied van de gemeente Zierikzee) te voorschijn gekomen Nehalennia-altaren. Sedert de ont dekking van de overblijfselen van het tweede Romeinse heiligdom in Zeeland in 1970 en na het verschijnen van de bekende catalogus Deae Nehalenniae bij de tentoonstelling 'Nehalennia' in 1971 te Middelburg, is weer een groot aantal vondsten, waaronder zeer belangrijke, bekend geworden. Wij zijn de heer Valster zeer dankbaar dat hij zijn verzameling belangeloos ter beschikking van de wetenschap heeft gesteld, waardoor o.m. enkele opzienba rende nieuwe gegevens gepubliceerd kunnen worden. Ten behoeve van het Ge nootschap is door de heer Stuart een beschrijvende lijst van aanwinsten samenge steld. De nieuwe aanwinsten zijn voorlopig ondergebracht in een hulpdepot te Oost-Souburg. Ook het Rijksmuseum van Oudheden heeft met een tekort aan ge schikte depotruimte te kampen; door de nood gedwongen moesten tientallen gro tere en kleinere brokstukken van Nehalennia-altaren en bouwfragmenten van het heiligdom (veilig) worden opgeborgen in een niet meer in gebruik zijnde bollen schuur te Lisse. Dat een en ander tot een m.i. betreurenswaardige versnippering leidt, kan niet worden ontkend. Een voorbeeld hiervan is wel, dat drie aan elkaar passende fragmenten van een Nehalennia-altaar zich nu bevinden in Leiden, Goes (Museum voor Zuid- en Noord-Beveland) en Oost-Souburg! In het verslagjaar 1994 werd medewerking verleend aan de jubileumtentoonstel ling 'Spiegel van de tijd' in het Zeeuws Museum te Middelburg. In de archeolo gische afdeling van het Museum werd daartoe een expositie ingericht over het le ven en het werk van wijlen meester J.A. Hubregtse, onderwijzer en bekend oudheidvorser uit Burgh op Schouwen. Historische voorwerpen, kunst en kunstnijverheid Ondergetekende bericht als conservator van deze afdeling als volgt: In het kader van de jubileumtentoonstelling kreeg ook deze afdeling extra aan dacht. Van een aantal van de vroegste aanwinsten werd ten behoeve van de ten toonstelling de geschiedenis nagezocht. Het bleek dat de drie vitrinekasten die thans in de planetariumzaal van het Zeeuws Museum zijn opgesteld, zijn ge schonken respectievelijk op bestelling vervaardigd in 1773 en 1793. Een specta culaire ontdekking was het topbureau dat in 1773 op bestelling werd gemaakt voor het secretariaat van het pas opgerichte Genootschap. Het is een zeer fraai meubel dat grote historische en symbolische waarde heeft voor het Genootschap. In het kader van de jubileumtentoonstelling herleefde voor korte tijd de 'ouder- wetsche kamer' die in het museum in de Wagenaarstraat destijds een bijzondere plaats innam. Deze kamer, bij de verhuizing naar de Abdij in 1972 door de toen malige museumdirecteur niet herplaatst, prijkte nu enige maanden in nog groter luister doordat het plafond en de vloer waren uitgevoerd in pas ontdekt, fraai sja- XVI

Archief | 1995 | | pagina 20