bloemwerk. Helaas meende ook de huidige directie het vertrek niet te moeten handhaven, hoewel het een belangrijk beeldvormend element van het Zeeuwse verleden was, waaraan het in het Zeeuws Museum zozeer ontbreekt. Ten behoeve van de tentoonstelling werd de collectie portretten van de familie Ackermans gerestaureerd. Deze portretten, alsmede het zilverwerk van de fami lie Ackermans afkomstig, zijn wegens het ontbreken van een vernieuwde bruik leenovereenkomst nog niet aan het Zeeuws Museum overgedragen en werden derhalve voor het eerst tentoongesteld. Kwam het tengevolge van de voorberei ding en realisering van de tentoonstelling niet tot reguliere werkzaamheden voor de afdeling, in het kader van de jubileumtentoonstelling kwam niettemin een groot aantal beschrijvingen tot stand. De catalogus is daarmee een proeve van een toekomstige serie geïllustreerde inventarissen van de collecties. In het verslagjaar ontving het Genootschap een belangrijk legaat van mw. N. Da- man te Rotterdam. Dit omvat een kostbare Franse pendule van de hand van Fran5ois Balthasar uit de tweede helft van de achttiende eeuw. De klok is door de apotheker J.L. Daman meegebracht uit Parijs. Ook uit inventarissen blijkt dat dit type klokken door regentenfamilies werd geïmporteerd zodat het van belang is dat thans een voorbeeld voor de collectie is verworven. Van genoemde apotheker zijn ook afkomstig een geel koperen vijzel, een schaduwknop met het silhouet van stadhouder Willem V en zijn echtgenote, een insigne met de beeltenis van Willem V, een snuifdoos met symbolen van de vrijmetselarij, een kettinkje met attributen van de vrijmetselarij, een snijdoosje en een snapper voor het aderlaten van patiënten. Voorts omvatte het legaat nog een tangetje voor het plooien van een neepjesmuts en een hoedespeld. Munten en penningen De conservator drs. C.J.F. Klaassen bericht als volgt: In verband met de jubileumtentoonstelling werden er pogingen ondernomen om via een sponsoring een veilige museumvitrine aan te kopen, die tevens een per manent middelpunt zou kunnen zijn voor thema-exposities in de toekomst. Deze onderneming is niet gelukt zodat bij de jubileumtentoonstelling slechts minder waardevolle penningen getoond konden worden. Het thema was portretpennin gen uit de collectie. Het zou niet verantwoord zijn geweest kostbare penningen te exposeren. De afbeeldingen van de portretpenningen in de jubileumcatalogus werden in eigen beheer vervaardigd. Van 's Rijksmuntmeester werd een eenmalige uitgifte verkregen van de V.O.C. tentoonstelling 1993. Van het budget 1993 werd een droogstempel vervaardigd ter vervanging van het bij de fa. Altorffer verloren gegane droogstempel. Het restant van het aankoop budget werd besteed aan de aankoop van 36 nog ontbrekende munttypen. Historisch topografische atlas Zelandia lllustrata De conservator drs. I. Vogel-Wessels Boer en de conservator drs. RJ. Smalle- gange berichten als volgt: Het Genootschap en het Rijksarchief in Zeeland zijn overeengekomen de gete kende kaarten weer bij de Zelandia lllustrata te voegen. In 1914 waren deze uit de Zelandia gelicht en in bewaring gegeven aan het Rijksarchief. Hier werden ze, na door C. de Waard beschreven te zijn, in de kaartenverzameling opgenomen. Bij het bombardement van Middelburg in 1940 zijn van de 848 in het Rijksar- XVII

Archief | 1995 | | pagina 21