chief geborgen kaarten er 800 verloren gegaan. De nu nog aanwezige kaarten zullen worden beschreven in de catalogus Aanwinsten Zelandia Illustrata. Tot de nieuwbouw van het Rijksarchief verwezenlijkt is zullen de kaarten op hun hui dige plek, buiten het depot van de Zelandia, blijven. Ten aanzien van de prentbriefkaartenverzameling is besloten alle foto's uit de verzameling te lichten en ze als aanwinsten te beschrijven. Kaarten en prenten uit de Zelandia werden ten behoeve van zes tentoonstellingen in Nederland en België uitgeleend. Vanuit het Rijksarchief werd veel medewer king ondervonden bij de voorbereidingen voor de tentoonstelling 'Spiegel van de tijd'. In de studiezaal van het Rijksarchief werden 135 stukken uit de atlas geraad pleegd. Aan derden werden 155 fotoreprodukties verstrekt die in verscheidene publikaties werden opgenomen. De in 1994 uitgegeven prentbriefkaart is een reproduktie van een deel van een te kening waarop afgebeeld de aanbidding van Christus door Lieven Jacobsz. de Huybert. De werkzaamheden ten behoeve van de catalogisering van de aanwinsten van de collectie werden voortgezet. Door geldgebrek kon slechts incidenteel gewerkt worden aan de completering van de fotocatalogus van de atlas. De Zelandia Illustrata werd in 1994 door middel van aankoop en door schenkin gen met 65 nummers uitgebreid, te weten 26 kaarten, 12 prenten/tekeningen, 2 affiches, 74 foto's, 10 delen documentatie, 17 prentbriefkaarten, 43 glasnega tieven en 58 dia's. De belangrijkste aanwinsten waren: -A.A. Phaff, ambrotypie [foto] uit ca. 1856 door C. Korsten, Zierikzee, in bruik leen ontvangen van mw. E. Glasbergen- Duyvis. -Interieur van de Oude Kerk te Middelburg, ca. 1660, tekening door Daniel de Blieck. Prof. dr. C.A. van Swigchem heeft deze tekening ter ere van het 225-jarig bestaan van het Zeeuws Genootschap aan de Zelandia Illustrata geschonken. -'Het huis op 't hof Rijnsburg van ten zijden te zien', aquarel door Jan Arends, 1772. De aanschaf van deze prent was mogelijk door een aanzienlijke financiële bijdrage van mw. mr. A. Versprille te Leiden. -Kaarten, tekeningen en foto's van de Wilhelminapolder. -Archeologische vondsten te Burgh, Domburg en Waarde door P.H. Broerse, 1929. - Kaart van Walcheren, P. Wilschut. 1728. Volks- en volkenkundige verzamelingen Ondergetekende bericht als waarnemend conservator van deze afdeling als volgt: In de jubileumtentoonstelling werd ook een afdeling volkenkunde ingericht, wat aanleiding was deze zich in het Museum voor Volkenkunde te Leiden bevin dende collectie door te lichten. Om de betrekkingen vanuit Zeeland met over zeese gebieden te illustreren, werd een selectie van voorwerpen uit alle bevaren continenten gemaakt. Hoewel geen sprake is van zogenaamde topstukken bleek uit het overzicht dat de volkenkundige verzameling zeer de moeite waard is en een waardevolle documentatie vormt van het koloniale verleden van Zeeland die in 1950 lichtvaardig als 'niet Zeeuws' is afgestoten naar het onder het Volken kundig Museum ressorterende Museum Justinus van Nassau. Het Genootschap heeft in zijn beleidsplan van 1980 reeds geconstateerd dat de volkenkundige ver zameling zeer waardevol is als resultante van overzeese betrekkingen van Zee- XVIII

Archief | 1995 | | pagina 22