land, welk inzicht thans ook bij de staf van het Zeeuws Museum begint door te dringen. De verzameling voorwerpen van de Zwartvoet-Indianen afkomstig van Meinard Sprenger 1860-1951werd voor het eerst in Zeeland tentoongesteld. Van de heer mr. D. Schorer werd een Mexicaans kleed door Meinard Sprenger aan zijn ouders geschonken, voor de collectie ten geschenke ontvangen. Natuurhistorische voorwerpen, onderafdeling botten van pleistocene zoogdieren De conservatoren A.P.J. Bil en J.M. Moraal berichten als volgt: In de tentoonstelling 'Spiegel van de tijd' werd ook aandacht geschonken aan de verzameling botten van pleistocene zoogdieren. Gekozen werd voor een opstel ling met als thema de wolharige neushoorn Coelodonta antiquitatis). De exposi tie van de botten kreeg een plaats in de kelderruimte van het Zeeuws Museum, die destijds het bottendepot vormde. Onder de bezielende leiding van de heer J. Willemsen van het Zeeuws Museum werd een fraaie opstelling gerealiseerd die een goede indruk geeft van het materiaal. Een beschrijving werd gegeven in de tentoonstellingscatalogus en in een artikel in het tijdschrift Zeeland 3 (1994) 3. De presentatie zal in 1995 nog worden gecontinueerd. Op 25 januari 1994, bij de opening van de jubileumviering heeft Prins Willem Alexander een aantal stukken uit de verzameling bezichtigd. Hij gaf blijk van grote interesse. De heer J. Valster uit Hoek schonk in 1994 wederom een aantal fossiele beende ren die door hem werden opgedoken uit de Oosterschelde. De heer R. Rijken schonk ons een groot aantal beenderen, welke hij in de loop der jaren heeft ver zameld in Yerseke. Deze botten zijn afkomstig uit de Westerschelde. Een van de fraaie stukken is het linker dijbeen van een bever (Castor fiber) Verder bevinden zich in deze verzameling nog een aantal interessante botten die nog nader dienen te worden gedetermineerd. In het verslagjaar werden botten aangekocht van de schippers van de visserssche pen Vli 7 en Arm 28. Het betreft een onderkaak van een eland (Alces alces), een middenhandsbeen van een walrus Obodenus sp.), een melkkies van een paard (Equus caballus), en een der laatste zwevende ribben van een mammoet (Mam- muthus primigenius). Van de schipper van de Arm 17 ontvingen we een fraai op perarmbeen van een wolf Canis lupus), afkomstig uit de zuidelijke Noordzee. In april werd in Middelburg de jaarvergadering gehouden van de landelijke ver eniging Pleistocene zoogdieren. In de namiddag brachten de aanwezigen een be zoek aan de verzameling van het Genootschap. Voor vergelijkend onderzoek ont vingen we de schedel van een leeuwin. Natuurhistorische voorwerpen, onderafdeling mollusken De conservator F.A.D. van Nieulande bericht als volgt: In 1994 is een collectie schelpen en andere fossielen onder meer afkomstig uit Limburg en het Eifelgebergte verworven. Het betrof hier de collectie van mw. Bitter-van Opstal uit Goes. Vanwege haar leeftijd en gezondheid is zij, vooral in de jaren zestig een actief lid van de Werkgroep, gestopt met verzamelen. In deze verzameling bevinden zich ook nogal wat interessante stukken Carboon gesteen ten met bladafdrukken, gevonden bij diverse grote versterkingswerken aan de zeeweringen van onze Zeeuwse kust, waar dit materiaal in grote hoeveelheden werd gebruikt. Dit gesteente is uit de voormalige steenkoolmijnen in Zuid-Lim burg afkomstig. XIX

Archief | 1995 | | pagina 23