Daarnaast is in deze collectie gesteente met mariene fossielen uit het Carboon. Het betreft hier voornamelijk de zogenoemde Doornikse steen welke in vroeger jaren algemeen werd gebruikt voor de zeeweringen naast het gebruikelijke ba salt. Deze collectie is voorlopig opgeslagen in de container in het depot te Oost- Souburg. Op 4 september vond een door de Werkgroep Geologie georganiseerde bottenvis- tocht op de Oosterschelde plaats. De regen was die dag regelmatig spelbreker. De opbrengst aan botten was zeer gering, doch wel werden voor de collectie mollus- ken enige voorwerpen verzameld, die aan de collectie werden toegevoegd. Het betreft onder meer een kolonie Portugese oesters Crassostrea angulata) (La marck 1819) en een stuk zandsteen met daarin een aantal ruwe boormossels (Zir- faea crispata) (Linné 1758). Natuurhistorische voorwerpen, onderafdeling mineralen en gesteenten De in het vorig verslag vermelde verzameling van wijlen Ph.G. Cambridge om vat meer dan 300 nummers, waarvan een lijst is samengesteld. Deze verzameling wordt thans door ons aangeduid als 'de nieuwe verzameling mineralen' en is on dergebracht in een speciaal aangekocht ladenkastje. Vooral de zuivere elementen en de meteorieten zijn nieuwe aanwinsten voor de gehele verzameling. De verzameling zwerfstenen uit Oost-Nederland neemt voortdurend toe, dank zij de heer J. van Essen uit Dieren. Wij beschikken thans over een groot aantal erra- tica, welke met het ijs zijn meegekomen uit Scandinavië, het Rijn- en Maasge bied en ook vanuit de Harz. Mw. J.S. Fenijn uit Breskens schonk een fors aantal strandvondsten afkomstig uit opgespoten materiaal. Dit moet afkomstig zijn uit een laag welke eerder bij Ant werpen kon worden bemonsterd. Naast vele stukken van zeezoogdieren en haaien komen veel schelpkernen en fosforieten voor. Een deel van het materiaal zal worden opgenomen in de verzameling. Tot de oudste gesteenten welke aan het aardoppervlak komen behoort een ge steentepakket in Schotland, dat bekend staat als Lewisian gneis. Dit metamorfe gesteente werd vorig jaar opnieuw onderzocht en sommige van de er in voorko mende mineralen bleken meer dan drie miljard jaar oud. Enkele door ons ter plaatse verzamelde monsters zijn in de verzameling opgenomen. Drs. J.H. Kluiver XX

Archief | 1995 | | pagina 24