len die mogelijk op stiepen hebben gestaan, zullen de nokbalken hebben onder steund. Het dak werd gevormd door kort naast elkaar geplaatste daksporen die van de nok via de dakvoetligger tot ongeveer 60 cm buiten de wand doorliepen. Als we veronderstellen dat de daken met een wolfseind werden afgewerkt, dan zullen ook de hoekkepers van nok tot dakvoet hebben doorgelopen. Over de spo ren lagen latten waarop een rieten dakbedekking. Het vakwerk van de wanden bestond uit vlechtwerk dat met leem of koemest winddicht werd gemaakt. Voor de toegangen werden zware palen gebruikt die tevens als deuipost dienst deden. Mogelijk werd het dak boven de toegangen enigszins hoger aangebracht (afb. 29)'. De behuizingen in Brabers zijn stellig boerderijen geweest waar ook vee in kon worden gestald. Uit gevonden botmateriaal is gebleken dat er vooral veel schapen werden gehouden. Daarnaast bezat men enkele runderen, varkens en ten minste een paard en een hond. 7. De Gallo-Romeinse archaeologica De in Brabers opgegraven voorwerpen van Romeinse herkomst dateren uit de periode tussen ongeveer 80 j. n. Chr. en het midden van de derde eeuw. Het me rendeel van de vondsten bestaat uit fragmenten van gewoon gebruiksaardewerk: 1. terra sigillata, 2. grijs Belgisch en inheems-Romeins, 3. ruwwandig, 4. kruiken en amforen, 5.mortaria (wrijfschalen), 6. geverfd ('gevernist'). Daarnaast komen bouwmaterialen voor: 1. natuursteen, 2. dakpannen en tegels van gebakken aarde. Metalen voorwerpen zijn uiterst zeldzaam; munten werden er niet gevon den. Het is goed mogelijk dat bronzen en zeker ijzeren voorwerpen in de loop der eeuwen zijn vergaan doordat de omstandigheden voor een redelijke conser vering ontbraken en de bodem er periodiek veel zeezout bevatte. In de Oude Dui nen van Westenschouwen zijn wel veel metalen voorwerpen aangetroffen, omdat daar overwegend zoet grondwater aanwezig is. ROMEINS AARDEWERK 1. Terra sigillata A. Gladwandige terra sigillata met inbegrip van met barbotine versierde stukken. De volgende aantallen zijn van de verschillende typen geteld22: Dragendorff 27: 12 Dragendorff 42: 1 Curie 11 1 Dragendorff 40: I Dragendorff 33: 2 Dragendorff 38: 4 Dragendorff 18/31: 16 Dragendorff 35/36: 3 Dragendorff 32: 2 Curie 15: 1 Dragendorff 45: 8 Curie 23: 1 Dragendorff 43: 1 22. Van terra sigillata is een tachtigtal typen of vormen bekend. Deze worden meestal aangeduid met de naam van de auteur die de vorm bekend gemaakt heeft, gevolgd door een cijfer. Belangrijke handboeken over terra sigillata zijn: Oswald and Pryce, An Introduction to the Study of Terra SigillataLondon 1920, en Bémont et Jacob (dir.), La terre sigillée gallo-romaineParis 1986. 34

Archief | 1995 | | pagina 64