Afb. 41. Kookpot van donkergrijs 'Vlaams-R o- me ins' (Mena- pisch?) aarde werk; oppervlak versierd met hori zontale ribbels; gekartelde rand; hoogte: 20,0 cm. Foto L. Bieg- straaten, ROB, Amersfoort. 3. Ruwwandig aardewerk Het sterk met zand gemagerde, zogenaamde ruwwandige aardewerk is in Brabers algemeen (afb. 42). Vooral (fragmenten van) kookpotten met hartvormige rand- profielen komen veel voor; zij dateren vanaf het tweede kwart van de tweede eeuw. Het ruwwandige aardewerk is waarschijnlijk voor het merendeel afkom stig uit de Rijnstreek, waar tal van lokale pottenbakkerijen waren gevestigd die dit zeer gewone gebruiksgoed hebben vervaardigd. De datering van het ruwwan dige materiaal uit Brabers loopt van de late eerste eeuw tot in de derde eeuw. 4. Kruiken,kruikamforen en dikwandige Spaanse amforen Op afb. 43 treffen we drie voorbeelden aan van fragmenten van in Brabers schaars voorkomende kruiken en kruikamforen van pij paarde werk. Kruikamfo ren zijn tweeorige kruiken met een standvoet of standring; dikwandige amforen hebben eveneens twee oren, maar lopen naar beneden in een punt uit. 1. Deel van een kruikamfoor met een wijde, rechte hals waarop twee groeven voorkomen; type Holwerda, Arentsburg afb. 90,44 (Stuart type 131); datering laatste kwart eerste eeuw-begin tweede eeuw. 2. Bovendeel van een kruikamfoor met trechtervormige hals/rand te vergelijken met Holwerda, Arentsburg afb. 90,58; datering begin tweede eeuw of iets vroe ger; twee exemplaren. 3. Hals/rand van een kruik met ringvormige lip; Stuart type 111; datering tweede eeuw? 47

Archief | 1995 | | pagina 77