publicaties en diverse royale schenkingen. Uit erkentelijkheid bood de heer Klaassen het Genootschap een bijzonder handschrift en twee boekwerken van historische betekenis aan. Op 30 december vond tijdens een concert in de Burgerzaal van het stadhuis van Middelburg de presentatie plaats van deel III uit de reeks 'Exempla Musica Ze- landica' van het Genootschap, gewijd aan pianowerken van de in 1935 overleden Zeeuwse componist G.H.G. von Brucken Fock. Mevrouw J.C. van Dijk-Sturm, wethouder van Middelburg, mocht het eerste exemplaar van deze muziekuitgave uit handen van de voorzitter in ontvangst nemen. Werkgroepen en Commissies Werkgroep Historie en Archeologie Het ledental van de Werkgroep en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonder zoek was in 1995 met circa 850 leden op een stabiel niveau. Op 9 december 1995 organiseerde de werkgroep de negende Historische Studiedag Zeeland in de Bataafs-Franse tijd 1795-1814, welke door 110 personen werd bijgewoond. Ook de serie 'voordrachten lopend onderzoek', kon zich in een toenemende belang stelling verheugen. Drie onderzoekers kwamen hun onderzoeksthema's, het Hof van Holland en Zeeland, de Salzburger emigranten en de volksstemmingen van 1797 en 1798, voor een geïnteresseerd publiek toelichten. De excursie voerde dit jaar naar Bergen op Zoom, waar tevens de Algemene Le denvergadering werd gehouden. Hier werd afscheid genomen van bestuurslid drs. C.H.J. Peters; zijn bestuurszetel werd ingenomen door mevrouw drs. C.N. Polderman. Van Nehalennia verschenen vier reguliere uitgaven. De twee projecten van de werkgroep, prijsvragen uitgeschreven door het Genootschap en bewoningsge- schiedenis Veere, vorderden naar tevredenheid. Werkgroep Geologie De werkgroep Geologie telde eind december 1995 87 leden. Binnen het bestuur trad R. Pouwer af als lid en werd als zodanig opgevolgd door de heer L.P.M.I. Wetsteijn. De volgende lezingen werden gehouden: 'Hoe komen kristallen aan hun vorm' door P. Szachnowski; Oosterschelde onder water' door C. Noome; 'Landschap en geologie van de Azoren' door J.M. Moraal; 'Evolutie, verleden, heden en toe komst' door M.L. Leegemate; 'Flora, fauna en geologie van Tenerife' door G. Geuze; 'Een verzamelreis naar Zuid-Frankrijk en Noord-Spanje: schelpen, fos sielen en mineralen' door F. van Nieulande. Op 22 april werd een verzamelexcursie georganiseerd naar De Haan (België) en op 14 oktober naar het Zwin. Voor beide excursies was redelijke belangstelling. Er was in 1995 slechts één determinatiebijeenkomst PyramidellidaeEen zeer belangrijk resultaat van de determinatiebijeenkomst was de ontdekking en be schrijving van een nieuw soort fossiele schelp, Glycymeris radiolyratci Moerdijk en Van Nieulande 1995. Deze soort (een toxodonte tweekleppige) werd aan de hand van Zeeuwse strandfossielen voor het eerst als een aparte soort herkend. Als holotype werd een dubbelkleppig exemplaar aangewezen wat in situ was aangetroffen in de Zanden van Oorderen (Plioceen) in de bouwput van de Beve- VIII

Archief | 1996 | | pagina 12