Schenking Van der Waa: De heer Van der Waa uit Axel heeft de wens te kennen gegeven, dat een in zijn bezit zijnde Elseviers Statenbijbel uit 1664 in Zeeland blijft. Het binnenwerk van de bijbel is in een goede toestand, de buitenzijde niet. Daar het Genootschap reeds een goed exemplaar van de Elseviers Bijbel uit hetzelfde jaar bezit, en daarom noodzakelijke reparatiekosten voor het Genootschap niet verantwoord zijn, zijn de heer Van der Waa voorstellen gedaan om te bereiken dat zijn Bijbel in Zeeland blijft. Ten behoeve van de tentoonstelling in Aardenburg "Vervolgd, verguisd en ver zoend' is materiaal uit het boekenbezit ter beschikking gesteld. Boeken en handschriften, onderafdeling handschriften De conservator mr. W. Dirksen bericht als volgt: Als gevolg van de benoeming in de loop van het verslagjaar van een conservator Boeken en een conservator Ruilverkeer eindigden de bemoeiingen van de con servator Handschriften met de boekerij en het ruilverkeer van het Genootschap. De heer J.RM. Groot, verbonden aan het Erasmus Taaicentrum te Jakarta, raad pleegde het oud-archief van het Genootschap ten behoeve van zijn promotie-on derzoek naar de geschiedenis van het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen te Batavia/Jakarta (1778-1962) welk genootschap in zijn begin jaren nauwe betrekkingen onderhield met ons Genootschap. Hij kon daarbij pro fiteren van de arbeid van de werkgroep welke zich reeds jaren bezig houdt met het ontsluiten van de geschiedenis van het Genootschap aan de hand van het oud archief onder meer door indices op de correspondentie te vervaardigen en het materiaal van de genootschapsprijsvragen te beschrijven. De ook in het verslag jaar actieve groep bestaat momenteel uit de dames J.N. van de Graaf, A. Teng, G. Trimpe Burger-Mekking, en de heren J. Minet en H.RA. van de Voorde. De verzameling handschriften werd verrijkt met de volgende stukken. Drs. C.J.F. Klaassen te Rotterdam schonk een kloek in perkament gebonden handschrift met afschriften van teksten uit de eerste zes Memorialen Rosa (Al, A2, BI, B2, Cl, C2). De in het Algemeen Rijksarchief te Den Haag bewaarde Memorialen Rosa bevatten voorschriften, vonnissen en andere akten en teksten welke verband hou den met de werkzaamheid van de Raad (het Hof) van Holland, Zeeland en Fries land. Zij zijn een belangrijke geschiedbron voor de periode 1428-1447 en werden samengesteld door mr. Jan Rose, secretaris van de Raad. De geschonken band bevat een selectie van 653 teksten en zal in de 17e eeuw vervaardigd zijn. De fraai geschreven teksten zijn vermoedelijk het werk van een professionele af schrijver die zich aan de hem verstrekte selectie hield, maar zich niet waagde aan enkele Franse teksten welke door een andere hand werden geschreven. De vele verwijzingen, korte aantekeningen en een enkele correctie in de marge van de bladzijden doen vermoeden, dat de ongenoemde gebruiker een jurist met histori sche belangstelling was die blijkens twee verwijzingen meer soortgelijke hand schriften bezat en misschien in de 17e eeuw bij het Hof werkzaam was. De ver worven band staat niet op zichzelf. Er horen nog 405 teksten uit de Memorialen Rosa en Bossaert bij welke vermoedelijk de inhoud gevormd hebben van een tweede band waarvan het bestaan deze conservator onbekend is. De verworven band opent met een register met een korte beschrijving van alle 1058 doorlopend genummerde teksten. Aangekocht werd een omslag met stukken uit 1840 toebehoord hebbend aan A. XIV

Archief | 1996 | | pagina 18