baron Mackay (1807-1876; in 1840 referendaris bij de Raad van State) en de vraag betreffend of met name te Hoofdplaat en Aardenburg bepaalde openbare Rooms-Katholieke begrafenisplechtigheden al of niet toegelaten waren. Zie voor de aangelegenheid o.m. J.Ch. Cornelis, Kerk en parochie van de H. Eligius te Hoofdplaat. Bij het 150-jarig bestaan op Kerstmis 1945, p. 22 e.v. Boeken en handschriften, onderafdeling ruilverkeer De conservator drs. A. van Dijk bericht als volgt; De door mr. W. Dirksen aangevatte schoning van het adressenbestand werd voortgezet. Ondanks herhaalde verzoeken blijkt een aantal instellingen niet meer bereid het ruilverkeer met het Genootschap voort te zetten. Enige nieuw aange schreven instellingen reageerden positief op een voorstel tot ruilverkeer. Geschiedkundige Voorwerpen en Objecten, Kunst en Kunstnijverheid Ondergetekende bericht als conservator als volgt: De registratie van de tot deze afdeling behorende voorwerpen werd gedurende het verslagjaar voortgezet. Zoals eerder meegedeeld bestaat de registratie uit het vervaardigen van registratiebladen met de essentiële gegevens per object, al dan niet gevolgd door dossiers betreffende de wederwaardigheden in de loop van de tijd. Dit is een omvangrijke arbeid die echter aan het eind van de rit het grote voordeel oplevert dat alle vermeldingen betreffende een object zijn samenge bracht en informatie ten behoeve van tentoonstellingen, catalogi en dergelijke snel kan worden teruggevonden. Door aankoop werd verworven een zeldzame zeventienkantige stenen zonnewijzer, gevonden op een akker bij Sluis en waar schijnlijk afkomstig van een klooster. Van de zeventien kanten van de zonnewij zer kon in de verschillende seizoenen de tijd worden afgelezen. De heer J.Th.C. Schepman, specialist op het gebied van zonnewijzers, stelde een onderzoek in naar de eigenschappen van de zonnewijzer. Hij zal een beschrijving publiceren in het tijdschrift Zeeland. Munten en penningen De conservator drs. C.J.F. Klaassen bericht als volgt: Een particulier aanbod, vermeld in jaarverslag 1993, werd geëffectueerd met de aankoop van de volgende munten: 30 stuiver daalder 1678 over 1768; zilveren ducaat van 1701 over 1698: CON.CORDIA en COM ZEL en drie rozen; zilveren ducaat van 1727: COM ZEEL en drie sterren; zilveren ducaat van 1777: COM ZEL en twee sterren. Een gift van mr. M. Bloemendal uit Dordrecht aan het Genootschap bestond uit een Spade-munt van China, Pu Huo (Mitchener 5440) AD 14 en een cashmunt van China AD7 van Ta Chuan Wu Shih (Mitchener 5445). Voor deze gift zijn wij hem zeer erkentelijk. Van de heer G. Boneschanser uit Kruiningen ontvingen wij een zilveren ducaat van 1704 (COM ZEL, met drie rozen). Hij deed deze gift namens zijn nicht mw. Postma-Boneschanser uit Amersfoort, die ons deze munt deed toekomen uit een erfenis. Daar zij geen binding had met Zeeland leek ons Genootschap haar een goede bestemming. Wij zijn haar zeer erkentelijk voor deze gift. Medio 1995 is de catalogus van de sceatta's gevonden in Domburg gereed geko men. In deze catalogus is niet alleen de collectie van het Genootschap opgeno men, maar ook de collectie van Marie G.A. de Man uit het Koninklijk Penning- XV

Archief | 1996 | | pagina 19