kabinet en de achterhaalde schenkingen aan diverse musea, onder meer het Rijksmuseum voor Oudheden, het Museum Meermanno Westreenianum en het Muntkabinet der Leidse Universiteit, Hiermee is een jarenlange wens tot opening van de gang van zaken over deze collectie in vervulling gegaan en samengevat in een corpus over het oudste geld in de Lage Landen en open voor verder weten schappelijk onderzoek, tevens zijn opgenomen de andere sceatta's, gevonden in Nederland die aangemeld zijn. In het kader van de studie pre-historische archeologie heb ik deelgenomen aan het college muntvondsten gegeven door dr. J.RA. van de Vin en afgesloten met een tentamen. De lijst van munten uit het jaarverslag 1994 die door aankoop zijn verworven is niet opgenomen in het jaarverslag in het Archief 1995. Deze is wel in te zien bij het secretariaat. Historisch-topografische atlas Zeiandia Illustrata De conservatoren drs. LH. Vogel-Wessels Boer en drs. RJ. Smallegange berich ten als volgt: Kaarten en prenten uit de Zeiandia Illustrata werden ten behoeve van zes ten toonstellingen uitgeleend. Door de conservatoren werd de tentoonstelling 'Beel den van Tholen en Sint Philipsiand: prenten, tekeningen en foto's uit de Zeiandia Illustrata' ingericht. Deze expositie was van 6 tot 29 september 1995 in het Ge meentehuis Tholen te Sint Maartensdijk te bezichtigen. Zowel van het Rijksar chief in Zeeland te Middelburg als van het Gemeentearchief te Tholen werd veel medewerking ondervonden. In de studiezaal van het Rijksarchief te Middelburg werden 112 afbeeldingen uit de atlas geraadpleegd. Aan derden werden 189 fotoreproducties en 23 dia's ver strekt. De in 1995 door het Genootschap uitgegeven prentbriefkaart is een reproductie van een aquarel van A. Rademaker (1675-1735) vervaardigd naar een schilderij van J. van der Heyden uit 1682 dat de Grote Kerk te Veere voor de brand van 1686 weergeeft. In het verslagjaar werden de werkzaamheden ten behoeve van de catalogisering van aanwinsten van de atlas voortgezet. Uit de verzameling prentbriefkaarten zijn alle foto's gelicht en elders in de Ze iandia Illustrata ondergebracht. Tevens is deze verzameling, na gefotokopieerd te zijn, uit veiligheidsoverwegingen van de studiezaal naar de kelder verhuisd. De Zeiandia Illustrata werd in 1995 zowel door middel van aankoop als door schenkingen met 69 nummers uitgebreid, te weten 17 kaarten, 43 prenten/teke ningen, 2 affiches, 94 foto's, 2 fotoalbums, 10 delen documentatie, 26 prentbrief kaarten, 1 negatief en 173 dia's. De belangrijkste aanwinst was een serie van 9 aquarellen van Jan Arends van het Huis Oostkapelle. Andere vermeldenswaardige aanwinsten zijn: 14 tekeningen van J. Rijnsaard van vooral Middelburg (1958-1967), 2 etsen van W. Vaes van Veere (ca. 1916), 1 ets van J.M. Graadt van Rogge van Veere (1912), tekening interieur Maria Magdalenakerk te Goes van A.V. (ca. 1920), kaart van de Polder van Everinge van M. Nijsse Gz. (1806). Volks- en Volkenkundige voorwerpen Ondergetekende bericht als waarnemend conservator van deze afdeling als volgt: XVI

Archief | 1996 | | pagina 20