Met een vertegenwoordiging van het Zeeuws Museum en het Volkenkundig Mu seum te Leiden werd een bespreking gevoerd over het beheer van de Volkenkun dige verzameling van het Genootschap. Het overleg leidde tot de conclusie dat het Zeeuws Museum niet geëquipeerd is voor het beheer van deze specifieke col lectie zodat het niet dienstig is de objecten opnieuw in het depot te Middelburg onder te brengen, wat sinds enige jaren was overwogen. Daarbij zijn alle partijen het er wel over eens dat de verzameling niet, zoals in het verleden het geval is geweest, als Fremdkörper moet worden beschouwd, maar als de neerslag van vele eeuwen culturele relaties tussen Zeeland en overzeese gebieden. Besloten is tot een duidelijker definiëring te komen door voorwerpen die destijds tot de ver zameling Zeldzaamheden behoorden uitsluitend in het Zeeuws Museum onder te brengen. Het overleg zal worden voortgezet. Muziekinstrumenten Ondergetekende bericht als conservator muziekinstrumenten als volgt: In het verslagjaar onderging de Zierer-vleugel een ravalement door het aanbren gen van een nieuwe besnaring. Bij de restauratie in 1983 waren snaren van zacht staal aangebracht. Deze kwaliteit bleek op de langere termijn te zwak: na jaren van oprekken trad brosheid op die het instrument weinig bedrijfszeker maakte. Op advies van de conservator van het Haags Gemeentemuseum is voor een taai ere soort snaren gekozen die een grotere stabiliteit garandeert. Nu Huize 's-Her- togenbosch binnenkort weer beschikbaar is voor concerten en het instrument niet langer aan schommelingen van de luchtvochtigheid onderhevig is, zal het instru ment optimaal kunnen worden gebruikt. Wegens het vervallen van de vroegere filmzaal in het Zeeuws Museum en bijge volg de mogelijkheid tot concerten op het Van der Weele-orgel is dit instrument thans in Huize 's-Hertogenbosch geplaatst. Het kan nu opnieuw bij de concerten van de Werkgroep Muziek worden gebruikt. De collectie Muziekinstrumenten onderging uitbreiding met aankoop door de Werkgroep Muziek van een 18e-eeuwse trommel, afkomstig uit Zeeuwsch- Vlaanderen. De trommel is beschilderd met het wapen van Zeeland en draagt het jaartal 1720. Waarschijnlijk heeft de trommel gediend voor een regiment dat was gelegerd in een van de vestingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Als product van lo kale kunstnijverheid en behorend tot een in alle opzichten kwetsbare categorie instrumenten is het een zeer zeldzaam object. Natuurhistorische voorwerpen, onderafdeling fossiele botten De conservator A.P.J. Bil bericht als volgt: Het kaartsysteem is na her-determinatie in de loop van 1995 gereed gekomen. Met behulp van het secretariaat is het hele bestand opgeslagen in een database. De botten van de landzoogdieren zijn hiermee tot het eind van 1995 geheel opge nomen. Met determinatie en registratie van botten van zeezoogdieren is een be gin gemaakt. Voor het verwezenlijken van een catalogus kunnen de beschrijvingen van de landzoogdieren nu direct vanuit de database worden gebruikt. Wat betreft de botten van zeezoogdieren moet eerst nog veel onderzoek worden gedaan en daartoe wordt omgezien naar kenners van deze materie. Helaas zijn in Nederland niet veel taxonomen te vinden met kennis op dit gebied. Wel is intus sen duidelijk geworden, dat ook dit deel van de verzameling veel uniek materiaal XVII

Archief | 1996 | | pagina 21