mersdijk42. Dezelfde bron bevestigt overigens de in de instructie vermelde over stroming van de St.-Baafspolder. De ontvanger van de abdij die zich ter plaatse op de hoogte ging stellen van de ramp, stelde vast dat de St.-Baafspolder er erg aan toe was en dat snelle drooglegging een welhaast onmogelijke opgave was43. Besluit Met het uitgeven van de instructie uit 1562 maken we een belangrijke, rijk gede tailleerde en betrouwbare bron toegankelijk. Een bron die voor wat de inhoud be treft niet alleen maar een overzicht van de waterstaat van Hulsterambacht in 1562 biedt, maar daar zelfs een hele voorgeschiedenis bij betrekt. In dat opzicht sluit de bron goed aan bij Godschalks publicatie uit 1984 over de Vier Ambach ten over de periode van voor 1500. Tevens hebben we in de inleiding van deze bronnenuitgave aangetoond dat de waterstaat van Hulsterambacht niet kan wor den los gezien van die nabij Terneuzen. Laat dit artikel tenslotte een uitnodiging zijn tot verdere studie van genoemd gebied, het gedrag van de Westerschei de en de zestiende-eeuwse waterstaat in algemene zin. 42. RA Gent, fonds Sint-Baafsabdij, reeks K-9918, onkostenstaat van Joos de Looze, ontvanger van de St.-Baafsabdij in Hulsterambacht. Naar aanleiding van de stormvloed van februari zond de ont vanger op de 18e een bode naar Ossenisse 'waer hij bevonden heeft dat Rummersdijc ende andere polders aldaer gheleghen anderwarf gheinundeert waeren.' 43. RA Gent, fonds Sint-Baafsabdij, reeks B-5546, dijkrekening van Joos de Looze. 12

Archief | 1996 | | pagina 40