TEKST VAN DE INSTRUCTIE UIT 1562* Omme ter presentie van ulieden edele ende weerde heeren mijn heeren mer.' Ja- cop Martins, president van den edelen Raede gheordonneert in Vlaenderen, ende mer. Robert du Cellier, ooc Raedt van den zelven Raede ende watergrave, met- gaders Franchois van Havre ontfanghere generael ende2 raedt sconincx ons ghe- duchts heeren grave van Vlaendren, ende van weghen de prelaten van Dunen, Cambron, Baudeloo, Doest ende andere ghelande ende gheheerfde, metgaders scepenen van Hulsterambacht supplianten jeghes de ghecommitteerde van der di- caige van Der Neuse3 als mer. Hellin van Steelant, Gheleijn Soete ende Jan de Vos filius Jans, te doene veue4 ende inspectie van den inbraken, grontbrexemen5 ende anderen costen daghelicx vallende int voorseijde ambacht van Hulsteram bacht, ende de dangieren van inbraken ende overvloeden ghevallen ende appa rent te vallene, ten zij voorsieneghen toesicht. Ende omme bij den supplianten tzelve te doene ende bij ulieden mijnen voornomden heeren ter voorseijde veue ende inspectie te vachieren6 als van der C. Mt.7 weghe daertoe ghecommitteert8, zo versoucken de voornomde supplianten tguendt dat hier naer volcht. Alvooren zo zal ulieden mijne voornomde heeren believen te transporteren ende trecken uut ulieder herberghe ende logiste van der Zwaene, ghestaen binnen der stede van Hulst, deur de Steenstraete totter poorte ghenaempt de Stoppeldijcke- poorte9. Ende alzo van der vrijheijt van der stede van Hulst10, beghinnende de he- veninghe van Rijetdijck ende Vulfdijck" ende alzo treckende westwaert uppe voorbij de stove ende stamphuijs12 van Hubrecht Dullaert. Ende alzo zuijtwest- waerts up treckende lancx eenen dijck ghenaempt den Partrijsendijck. Ende van daer voorts ghekeert noortwestwaerts tot voorbij de hofstede van Willem Crabbe. Ende van daer laetende den zelven Partrijsendijck, treckende zuytwestwaerts up lanx eenen groenen dijck tot an een clophecken van tlandt van den voornomden Willem Crabbe. Ende van daer voorts treckende noortwestwaerts up, lancx den *Tekstgedeelten die in het handschrift in de marge staan, zijn in deze uitgave gecursiveerd. Tekstge deelten die in het handschrift zijn doorgehaald, worden alleen in de noten verantwoord. 1Mer: meester in de betekenis van meester in de rechten. 2. 'ons gheduchts' is doorgehaald. 3. 'Neusen' of 'Nuesen': Terneuzen. 4. 'veu/ veue': bezichtiging ter plaatse, de situatie persoonlijk en ter plaatse in ogenschouw nemen. Vgl. de uitdrukking veue ende inspectie oculaire. 5. 'grontbrexem': grondval, dijkvak dijkafschuiving door de stroming onder de dijk. 6. 'vachieren': een opdracht uitvoeren, waarvoor kosten in rekening worden gebracht. Deze kosten werden per acquit vergoed. Bij het uitvoeren van een omvangrijke en langdurige opdracht werd een kohier van alle gemaakte onkosten (paard- en wagenhuur, dagvergoeding, veergeld, presentatiegeld e.d.) aangelegd. 7. 'C. Mt.': Koninklijke Majesteit, Philips II als koning van Spanje, heer der Nederlanden. 8. 'ghecommitteert': belast, opdracht gekregen tot. 9. Vgl. de plattegrond van Hulst van J. van Deventer en het kohier van de XXe penning (Stadsar chief Gent (SAG), Reeks. 28-28bis, nr. 30/125, penningkohieren Hulst). P.J. Brand, De geschiedenis van Hulst. (Hulst 1972), 174, 179, 208-209. 10. 'De Vrijheyt der Stede van Hulst': de grens van de jurisdictie tussen de stad en het ambacht van Hulst. 11'Vulfdijck', lees: Wulfsdijck (als Rietdijck en Wulfsdijck). 12. 'stove ende stamphuijs': meestoof. 13

Archief | 1996 | | pagina 41