zeiven groenen dijck, totten holen van den waterganck van Rietdijck ende Vulf- dijck voorseit, ligghende voor Hubrecht Loen. Ende van daer wederomme west- waerts up, treckende tot voor de hofstede van Joos Pieterssone. Ende van daer keerende noortwestwaerts, ende daernaer weder keerende westwaerts tot an ze keren smesse13 voor de hofstede van Willebort de Pauv. Ende aldaer ghepasseert, treckende altijts lancx eenen groenen dijck tot zeker plaetse ghenaempt den Ze ven Troncken. Ende van daer wederomme westwaerts lancx den zeiven groenen dijck tot een andere hole van der voornomde heveninghe van Rietdijck ende Vulfdijck, ende alzo draijende ende passerende voorbij noch een derde hole lig ghende over den zeiven waterganck voor den Grooten Bogaert. Ende van daer voorts treckende noortwestwaert up, lancxst den14 zeiven dijcke, voorbij Boots hole, tot den plaetse ghenaempt Ten Hesschen Boomkin. Ende alzo voorts trec kende noortoostwaerts lanx eenen saeijdijck tot an de hofstede van Anthonis de Rekenaere. Ende van daer wederomme noortwaerts lanx eenen groenen dijck, tot15 eender hauten sluijs van Stoppeldijck, die Danel uuten Eechout procureur van den voornomden supplianten ulieden mijne voornomde heeren betoocht16, ligghende ende abouterende an de havene van der stede van Hulst. Aldaer up de westzijde gheleghen zijn zeker polders ghenaempt Coppijck, Screijdijck, Baijers- polder ende andere, wesende de achterpolders van den Zes Heveninghen in Axel ambacht, de welcke onlancx17 gheuniert18 zijn ende contribueren metten voor- seijde Zes Heveringhen, te wetene Saemslacht, Andijck, ende Notene, abouterende'9 an de dicaige van Der Neuse, ende alzo gheheel ende al ghesepa- reert20 van den voornomden ambachte ende achterpolders, midts den binnendijck binnen Stoppeldijcke gheleghen, den welcken dijck up de westzijde van der sluijs gheleghen, de procureur ulieden mijne heeren betoocht. Bij welcke dijc- ken, als waert dat de voornomde Zes Heveringhen bevloijden, de heveringhe van Rietdijck ende Wulfdijck daerbij ghepreserveert ende beschermt zijn. Welcke voorseijde hauten sluijs uutvloeijde den tweesten dach van novembre XVc XXXII- tich tsaterdachts smorghens, sulcx dat daerduere tvoorseijde lant ende heveringhe van de Rietdijck ende Wulfdijck meestdeel bevloeijt ende ghemeene metter zee bleef den tijdt van zes ofte zeven maenden, zulcx dat de pachters van dier jaer- schaere luttel ofte gheen proffijt en hadden van heurlieden vruchten, zulcx dat zij ooc dairof gherecompenseert21 moesten wesen, ende quijctsceldinghe hadde van der heelft van heurlieden pachten jeghens de proprietarissen22. In confortante van dien zal de zelve recompense blijcken zo bij sentencie als preuve testimoniale23. 13. 'smesse': smidse, hoefsmederij. 14. 'den': tweemaal vermeld. 15. 'ende'is doorgehaald. 16. 'zeker sluijs'is doorgehaald. 17. 'gheundeert'is doorgehaald. 18. 'gheuniert': verenigd, samengevoegd. 19. 'abouterende': eindigend/grenzend aan. 20. 'ghesepareert': gescheiden, hier: een aparte evering vormend. 21. 'gherecompenseert': volledige of gedeeltelijke kwijtschelding van de jaarlijkse pacht in verband met oorlog of inundatie. 22. 'proprietarissen': eigenaren, grondeigenaren. 23. 'zo bij sentencie als preuve testimoniale': zowel bij gerechterlijke uitspraak sententie) als door middel van een (later bevestigde) getuigenis (testimonie, attest, testament). 14

Archief | 1996 | | pagina 42